Naše byty bývají často přeplněné předměty, které nás dusí a vytvářejí chaos. Podvědomě hledáme řád, čistotu a jednoduchost. Inspiraci můžeme najít u seveřanů, kteří milují nádhernou přírodu, tradiční materiály a dokážou vykouzlit teplý a útulný domov opravdu z mála.

Seveřané si umějí vychutnat krásné chvíle ve společnosti milých přátel. Perfektně prostřený stůl a svíčky jako symbol světla nikdy nechybí.

Seveřané si umějí vychutnat krásné chvíle ve společnosti milých přátel. Perfektně prostřený stůl a svíčky jako symbol světla nikdy nechybí.

FOTO: DESIGNOR

Design přístupný lidem

Design si obvykle spojujeme s něčím, co je extravagantní, cenově nedostupné a spíše nepraktické. Architekti a návrháři ze severu ho ale udělali jednoduchým, užitečným, důraz kladli na precizní řemeslné zpracování, tvar, detail. To se projevuje nejen v architektuře, nábytku, ale i ve věcech denní potřeby a módě.

Seveřané mají rádi kontakt s okolní přírodou a přenášejí ji i do architektury. Fasády jsou ve světlých barvách za použití přírodních materiálů, mají běžně zasklené balkóny, které využívají jako zimní zahrady.

Seveřané mají rádi kontakt s okolní přírodou a přenášejí ji i do architektury. Fasády jsou ve světlých barvách za použití přírodních materiálů, mají běžně zasklené balkóny, které využívají jako zimní zahrady.

FOTO: www.yitdomov.cz

Fasády domů jsou ve světlých barvách nebo klasické červené v kombinaci s přírodními materiály. Obytné patrové domy často mají velké zasklené balkóny – obytné zimní zahrady (s jídelním stolem, lehátky, květinami), integrované sauny.

Běžným materiálem v interiéru je dřevo, nábytek je vyroben ze světlých druhů jako je jasan či buk (seveřané se tmavým odstínům vyhýbají, protože v zimních měsících se jim světla nedostává).

Designová elektronika proslulá nejmodernější technologií, ale hlavně nadčasovým designem. To jsou třeba reproduktory, které se stávají dokonalým solitérem.

Designová elektronika proslulá nejmodernější technologií, ale hlavně nadčasovým designem. To jsou třeba reproduktory, které se stávají dokonalým solitérem.

FOTO: BANG&OLUFSEN

Severský bytový design je jednoduchý a spjatý s přírodou. Hrnec Sarpaneva je dnes finskou designovou klasikou.

Severský bytový design je jednoduchý a spjatý s přírodou. Hrnec Sarpaneva je dnes finskou designovou klasikou.

FOTO: DESIGNOR

Seveřané ovšem také milují bílou barvu, běžně s ní natírají přírodní nábytek. Aby ale místnost nevypadala sterilně, zútulní ji pěknými doplňky. Používají barevné textilie a tapety s výraznými vzory, barevné květiny, na stěnách jsou abstraktní obrazy.

Jsou přitom ale decentní, snaží se držet jednotnou linku, dbát na jednotící prvek v bytě, v domě (podlahová krytina, barva či vzor se opakují v celém interiéru). Oblíbenými barevnými kombinacemi jsou bílá s modrou nebo bílá s odstíny hnědé.

Sada blahopřání Noteria, které našlo inspiraci v přírodě a prostém bydlení (motivy v podobě kreseb s flórou a faunou), dánský výrobce, cena 650 Kč.

Sada blahopřání Noteria, které našlo inspiraci v přírodě a prostém bydlení (motivy v podobě kreseb s flórou a faunou), dánský výrobce, cena 650 Kč.

FOTO: A LA MAISON

Na doplňcích záleží

Polštářky, závěsy, záclony, plédy, svíčky, vázy, prostírání, lucerničky, to jsou vhodné doplňky, které podpoří útulnost prostoru. Ženy je milují, umí je kombinovat a používat.

Jednoduchost, romantika a příběh — to je limitovaná textilní kolekce, která se ohlédla za historií Švédska z let 1880—1920.

Jednoduchost, romantika a příběh — to je limitovaná textilní kolekce, která se ohlédla za historií Švédska z let 1880—1920. Na polštářcích se objevuje třeba stvrzenka z květinářství, fotografie ženy, nebo výjev z dobové pohlednice — švédské krávy na pastvě. Kolekce se vrací do časů přírodních odstínů, časů záplatování, oprav a patchworků. Samozřejmě že jde o kvalitní materiály jako je len, bavlna a samet.

FOTO: IKEA

Ve Skandinávii je velmi populární květovaný dekor Unikko (červeno-oranžové květy) od firmy Marimekko. Stejný vzor mají severské dívky i na taškách či třeba tričku a vypadají v něm báječně!

Designér Alvar Aalto se proslavil ve 30. letech křeslem z tvarované překližky, armchair 44. Je oblíbené dodnes.

Designér Alvar Aalto se proslavil ve 30. letech křeslem z tvarované překližky, armchair 44. Je oblíbené dodnes.

FOTO: DESIGNOR

Ikonou finského severu je designér Alvar Aalto, který se proslavil díky tvarovaným křeslům z překližky. Jeho nezpochybnitelným rukopisem je nepravidelnost tvarů, kterou vidíme v každém jeho návrhu, včetně slavné vázy Savoy.

Slavná váza Savoy, která potvrzuje typický rukopis designéra Alvara Aalto – nepravidelné, ale dokonale vyvážené tvary.

Slavná váza Savoy, která potvrzuje typický rukopis – nepravidelné, ale dokonale vyvážené tvary.

FOTO: DESIGNOR

Severský bytový design si můžeme vychutnat i díky značce littala, známí jsou např. sklenění ptáčci, ručně vyfoukaní a propracovaní do posledního detailu.

Sklář Oiva Toikka vytvořil více než 400 druhů skleněných ptáčků. Výroba ctí tradiční sklářské postupy: každá z ozdob je foukaná ústy a následně vypiplaná do posledního detailu. Výrobce littala.

Sklář Oiva Toikka vytvořil více než 400 druhů skleněných ptáčků. Výroba ctí tradiční sklářské postupy: každá z ozdob je foukaná ústy a následně vypiplaná do posledního detailu. Výrobce littala.

FOTO: DESIGNOR

Příkladem současného designu je samostatný plochý reproduktor A9 s dotykovým ovládáním, který v sobě ukrývá několik dalších menších reproduktorů. Jde o bezdrátové pouštění hudby, které lze zavěsit na stěnu nebo nechat volně stát. Vyrábí se ručně a jasným poznávacím znamením je dokonalý zvuk.

A9 je samostatný reproduktor s dotykovým ovládáním, který v sobě ukrývá několik menších reproduktorů. Jde o bezdrátové pouštění hudby, lze zavěsit na zeď nebo nechat samostatně stát. Vyráběn ručně.

A9 je samostatný reproduktor s dotykovým ovládáním, který v sobě ukrývá několik menších reproduktorů. Jde o bezdrátové pouštění hudby, lze zavěsit na zeď nebo nechat samostatně stát. Vyráběn ručně.

FOTO: BANG&OLUFSEN

Nedílnou součástí zdravého způsobu života je sauna. Je symbolem kultury, ale i běžným zařízením bytu či domu. Často bývá součástí koupelny, a to i mnohapodlažních domech.

Nedílnou součástí zdravého způsobu života je sauna. Je symbolem kultury, ale i běžným zařízením bytu či domu. Často bývá součástí koupelny, a to i v mnohapodlažních domech.

FOTO: YIT