Když se řekne srub, nemusí jít nutně o stavbu z hrubě otesaných kmenů, zasazenou doprostřed americké divočiny. Srubové domy si staví už po staletí také obyvatelé severní Evropy. Ty daly základ moderním stavbám, které vycházejí z původního vzhledu a stavebního materiálu, ale využívají moderní výrobní a stavební technologie s lepšími užitnými vlastnostmi. Jde především o oblast tepelné izolace, na niž se s ohledem na současný trend úspor energií klade největší důraz.

Dům si navrhl sám majitel, autorem projektu je ing. arch. Hynek Šimon. Vzorový dům zároveň ukazuje, jaké možnosti stavba skýtá, co se týče změn dispozičního řešení, typu vnitřních příček atd. Standardní jsou dvě až tři možná řešení dispozic. Po malé úpravě lze dům využívat jako dvougenerační nebo dokonce ještě s tzv. vejminkem.

Integrovaná garáž s okny splývá s domem a nevytváří obvyklou monstrózní hmotu narušující architektonický vzhled stavby.

Integrovaná garáž s okny splývá s domem a nevytváří obvyklou monstrózní hmotu narušující architektonický vzhled stavby.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Při výstavbě těchto srubových domů se nepoužívají celé opracované kmeny, ale trámy, lepené ze šesti dokonale vysušených podélných přířezů, vybraných přímo ze středu kmenů, kde je dřevo nejkvalitnější. Tato technologie zaručuje trámům dokonalou pevnost a stabilitu. Nemají na ně vliv teplotní změny, dřevo se nekroutí, nepraská. K lepení se používají netoxická lepidla, povrchově se trámy ošetřují tenkovrstvými vodou ředitelnými lazurami.

Půdorys přízemí

Půdorys přízemí

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Nejčastějším materiálem je borové, v případě vzorového domu smrkové dřevo, pocházející z kontrolovaných těžeb z finských lesů, kde specifické podnebí pozitivně ovlivňuje růst i jeho kvalitu.

Dřevo je pevnější, hutnější a má i vyšší obsah dřevní hmoty. Trámy se k sobě spojují pomocí dvojitých, případně trojitých drážkových a pérových spojů, zaručujících pevnost a stabilitu jednotlivých trámů i celé stavby. Tento způsob spojení vylučuje vznik jakýchkoliv mezer a stavba již nepotřebuje dodatečnou tepelnou izolaci, nemluvě o tom, že dřevo je samo o sobě výborným izolantem.

Dětské pokoje jsou rozděleny polopříčkou na pracovní a ložnicovou část. K jednomu z pokojů patří i balkón. O prosvětlení druhé části pokoje se stará střešní okno.

Dětské pokoje jsou rozděleny polopříčkou na pracovní a ložnicovou část. K jednomu z pokojů patří i balkón. O prosvětlení druhé části pokoje se stará střešní okno.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Přírodní materiály nechybí ani na konstrukci střechy. Klasický krov je sestaven z KVH konstrukčních hranolů, které jsou vyráběny obdobnou technologií a mají i obdobné vlastnosti jako trámy použité na konstrukční systém domu.

Po zkušenostech z prvních celodřevěných staveb dnes firma nabízí více variant řešení interiérových příček. Vyzděné nebo sádrokartonem obložené příčky vnáší do interiéru odlehčení a nabízejí více variant finálních úprav. Vhodnější jsou také pro koupelny, kde je lze dokončit praktičtějšími obklady.

Půdorys patro

Půdorys patro

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Osou domu je vstupní chodba, z níž lze vstoupit jak do společného obytného prostoru, tak do pracovny, sociálního zázemí a přes technickou místnost do garáže. Po pravé straně se z chodby vchází do centrálního obytného prostoru, spojujícího obývací pokoj, jídelnu a kuchyňský kout.

Rodinná koupelna v podkroví v kombinaci dřeva a praktického obkladu

Rodinná koupelna v podkroví v kombinaci dřeva a praktického obkladu

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Řada francouzských oken nejen zaručuje velmi dobré osvětlení, ale umožňuje vizuální i přímý kontakt se zahradou, jedno z oken vede na krytou terasu za domem. Středem chodby prochází schodiště vedoucí do soukromé zóny v podkroví.

Kolem centrální haly jsou zde soustředěny ložnice rodičů, dětské pokoje, místnost pro domácí práce a rodinná koupelna. Nad chodbou se nachází ještě menší úložný prostor, přístupný dvířky ve stropě.

Zuzana Ottová, www.mujdum.cz