Židle musí ladit se stylem interiéru, ale má být hlavně praktická. Jinou židli vybíráme do jídelny, jinou do haly ke konferenčnímu stolku, k pracovnímu stolu, k baru či do dětského pokoje.

Krásná židle Bergamo je originální kousek. Výborně se kombinuje k modernímu bílo-černému nábytku. Od 3980 Kč.

Krásná židle Bergamo je originální kousek. Výborně se kombinuje k modernímu bílo-černému nábytku. Od 3980 Kč.

FOTO: DECOLAND

Důležitá je i velikost místnosti. Malý prostor potřebuje subtilní židli světlejších odstínů, do větších místností si lze pořídit masivnější dřevěnou židli s čalouněním, která tak trochu zastupuje pohodlné křeslo.

Na co se zaměřit

Při zkoušení více židlí rozdíl hned poznáme. Některá bude pohodlnější, jiná méně. Proč? Rozdíl je mj. hlavně v hloubce sedu (vzdálenost od opěradla k hraně sedáku), tvaru sedáku a opěrky. Vyhovovat nám musí i měkkost sedáku, rozměr, výška a typ opěradla. Židle nás nesmí tlačit, natož řezat, sedák má být mírně nakloněn dozadu.

Jídelní židle musí ladit se stolem, a proto je pořizujeme naráz. V obchodě si vždy vyzkoušíme, jak se od stolu vstává a usedá.

Jídelní židle musí ladit se stolem, a proto je pořizujeme naráz. V obchodě si vždy vyzkoušíme, jak se od stolu vstává a usedá.

FOTO: SCONTO NÁBYTEK

Výběr materiálu je individuální, ale nejčastěji se setkáme s židlí dřevěnou – z měkkého, nebo tvrdého dřeva. Měkké je lehčí, levnější (smrk, borovice), zato tvrdé je stabilnější a kvalitnější. Potahový materiál může být látkový, z kůže nebo koženky. Textilie jsou dnes povrchově ošetřeny proti skvrnám (pokud je včas setřeme, nevsáknou se).

Polykarbonátová židle pro mladé, výrazná barva. Židle je stohovatelná, a tak šetří místo v malém bytě. Od 2190 Kč.

Polykarbonátová židle pro mladé, výrazná barva. Židle je stohovatelná, a tak šetří místo v malém bytě. Od 2190 Kč.

FOTO: DECOLAND

Špína na kůži či kožence se snadno setře navlhčeným hadříkem. Kůži bychom měli 1x do roka impregnovat a ošetřit, aby nepopraskala. Kov se na židli objevuje spíše jako část (nohy, detail opěrky), snadno se udržuje. Oblíbený je plast v mnoha tvarech a barvách. Plastová židle je lehká, často stohovatelná, ale může být pro někoho tvrdší (důležité je kulaté prohloubení ve středové části).

Židle do jídelny

Ve velké jídelně si můžeme dovolit velký stůl se židlemi (třeba i kulatý). Jídelní židle má se stolem ladit: důležitý je tvar (oblý či hranatý), materiál (kůže, kov, dřevo, plast) a odstín.

Židle pořizujeme přímo k danému stolu a hned si vyzkoušíme, jak se nám u stolu sedí. Židle nesmí být do ruky těžká, ani z ní vyklouzávat. Mezi kolenem a spodní hranou stolu musíme mít alespoň 8–9 cm volného místa.

Podle pravidel ergonomie potřebujeme při vstávání od stolu mít minimálně 80 cm prostoru, lépe 1 m (= vzdálenost, která je od zadní hrany židle ke stěně, nábytku apod). Stolující má mít kolem sebe 1,2 m2 prostoru, aby snadno prošel kolem židle.

Podle pravidel ergonomie potřebujeme při vstávání od stolu mít minimálně 80 cm prostoru, lépe 1 m (= vzdálenost, která je od zadní hrany židle ke stěně, nábytku apod). Stolující má mít kolem sebe 1,2 m2 prostoru, aby snadno prošel kolem židle.

FOTO: SCONTO NÁBYTEK

Standardní výška jídelní židle je 46 cm. Vždy si vyzkoušíme, zda nevadí deska stolu.
Při nákupu jídelní židle předem počítáme i s údržbou. Preferujeme materiály, které nevsakují tekutinu a nečistoty lze hned setřít vlhkým hadříkem (dřevo, plast, kůže).

Na látkové čalounění budeme opatrnější, pravidelně ho zbavujeme prachu (v případě skvrny šamponujeme pěnou). Pamatujme ještě na to, že dřevěné židle nemají rády přímé sluníčko (mohou po čase vyšisovat) ani přímé působení vody.