Laminátová podlaha se někdy ztotožňuje a chybně zaměňuje výhradně s pojmem plovoucí. Obecně ale platí, že za plovoucí podlahu lze považovat každou podlahu, která se k podkladu nepřipevňuje napevno (může to být i vícevrstvá dřevěná krytina, korková, vinylová, přírodní linoleum). Plovoucím způsobem se tedy kromě lamina instalují i jiné typy podlah, části se lepí v peru a drážce nebo zámkovými spoji.

Dnes se prodává mnoho laminátových podlah různé kvality. Kromě zmíněných předností mají i své zápory. Patří k nim studenější povrch, kročejový hluk, jistá křehkost, nemožnost renovace (pouze výměna) a imitace dřevěného materiálu. Přesto jsou laminátové podlahy obvykle odolnější než dřevo a v interiéru mají své pevné místo.

Jestliže se pro tuto krytinu rozhodneme, doporučujeme zamířit do specializovaných podlahových studií. My totiž provedení jednotlivých vrstev a kvalitu zámkového spoje laickým okem nepoznáme. Právě ve specializovaných podlahových studiích nám odborně poradí, zajistí záruky i servis.

Melamin, nebo vysokotlaký laminát?

První možností je cenově přijatelnější tzv. melaminová podlaha, která má na nosné desce nanesen dekorační papír zalitý vrstvou melaminu. Tato krytina se hodí spíše do méně zatěžovaných prostor.

Odolnější variantou je krytina z vysokotlakého laminátu (jednotlivé vrstvy jsou k sobě slisovány za působení vysokého tlaku). Snese větší zatížení, odolává nárazům.

Volte podle stupně zátěže

Laminátovou podlahu vybíráme vždy podle konkrétní místnosti. Krytiny se dělí podle tříd zátěže. Krytina s třídou zátěže 21 je vhodná pro obytné prostory s lehkým zatížením, např. do ložnic.

Pro namáhané vstupní prostory, schodiště či do kuchyně, volíme stupeň zátěže 23 nebo rozmezí s označením 31–33 (jinak vhodné pro komerční zatěžované prostory).

Speciální úpravy laminátu

V obchodě se určitě ptáme po laminátu s voděodolnou nosnou deskou (výborná je speciálně ošetřená dřevovláknitá HDF deska). Praktické jsou i podlahy s antistatickou úpravou povrchu a ty, které mají hrany impregnované proti vlhkosti.

Při pokládce nezapomeneme na měkkou a pružnou podložku o tloušťce 2–3 mm a parotěsnou fólii, která se umisťuje pod podlahu. V místnostech, kde máme podlahové vytápění, volíme krytiny, které jsou k tomu určené.

 Podlahový rádce na webu

Široká nabídka ztěžuje rozhodování, jakou podlahu vybrat. Bude lepší světlejší, či tmavší, se spoji, nebo bez nich? To jsou otázky, které se nám honí hlavou a malý vzorek z prodejny obvykle k odpovědi nestačí. Lepší představu si můžeme udělat díky rádci na internetu. Zvolíme si na počítači typ místnosti, která je naší podobná (lze digitálně vymalovat či otapetovat stěny, změnit barvu nábytku). Krok za krokem nás rádce provede, nabídne četné tipy, informace ohledně barev, velikostí a spojů. Aby vše bylo reálnější, můžeme si namodelovat denní či noční čas a zjistit, jak laminát bude vypadat v určitou dobu. Ve chvíli, kdy si vybereme tu pravou podlahu, počítač nám o ní podá bližší informace.

Foto: www.quick-step.com