Výhodou skla jako materiálu je hlavně jeho variabilita. Sklem můžeme rozdělit prostor, zvětšit ho díky optickému klamu, kouzlit se dá i s lomem světla. Možnosti jsou téměř nekonečné.

Na druhou stranu v domácnostech s malými dětmi není sklo vždy ideální. Je třeba dávat pozor na ostré hrany. Sklo se také snadno špiní, ale v porovnání s jinými materiály se lehce čistí.

Proč se používá kalené sklo

Sklo je od přírody křehké, proto zvyšujeme jeho užitné vlastnosti kvůli bezpečnosti. Zahřívá se na teplotu 620-680 °C a následně se rychle zchlazuje. Kalí se sklo čiré, barvené, ornamentní i nízkoemisní.

Křeslo Ghost z krouceného 12mm skla (111 960 Kč/ks vč. DPH) o rozměrech 95x 75x68 cm, výrobce FIAM.

Křeslo Ghost z krouceného 12mm skla (111 960 Kč/ks vč. DPH) o rozměrech 95x 75x68 cm, výrobce FIAM.

FOTO: ABITARE

Kalením se zvyšuje jeho odolnost proti nárazu a rychlým změnám teplot. Odolnost skla proti rozbití se kalením zvýší až pětinásobně. V případě, že kalené sklo praskne, rozpadne se na malé kousky, které nejsou ostré a snižují riziko zranění.

Proto se kalené sklo používá všude tam, kde vyžadujeme mechanickou odolnost a bezpečnost. Hlavně ve sprchových koutech, u skleněných dveří, skleněných stěn či zábradlí.

Jak a kdy vynikne v interiéru

Sklo jako součást nábytku nebo v podobě polic, výplní dveří či desek stolu umožňuje nekonečnou hru se světlem a odrazy.

Celoskleněné dvoukřídlé dveře posuvné na dva boční světlíky mají zajímavý dekor na skle float (čiré sklo), který dokonale oživí interiér a přinese i jistou dávku soukromí. K pořízení v ceně 59 400 Kč.

Celoskleněné dvoukřídlé dveře posuvné na dva boční světlíky mají zajímavý dekor na skle float (čiré sklo), který dokonale oživí interiér a přinese i jistou dávku soukromí. K pořízení v ceně 59 400 Kč.

FOTO: VV SKLO

Může mít čirý nebo hedvábně matný vzhled, který ladí s nejmodernějšími trendy. Může být fazetované (s ručně broušenými vzory), gravírované (ryté) nebo s pískovaným (leptaným) motivem pro milovníky rustikálního stylu.

Stolní deska ze silného masivního skla s perfektně vyleštěnou hranou svou elegancí předčí mnohé jiné materiály, přesto nedominuje prostoru, ve kterém se nachází. Stolní desky se vyrábějí z tvrzeného skla, aby odolaly poškrábání i změnám teplot, pokud na ně postavíme horké nádoby.

Skleněná knihovna o rozměru 64x40x187 cm (28 908 Kč/ks), výrobce Cattelan Italia, design Toshiyuki Yoshino.

Skleněná knihovna o rozměru 64x40x187 cm (28 908 Kč/ks), výrobce Cattelan Italia, design Toshiyuki Yoshino.

FOTO: ABITARE

Skleněné výplně dveří jsme si dlouho nedovedli představit jinak než z čirého či žlutého ornamentního skla. Dnes se běžně dělají dveřní výplně z matného skla s čirou fazetovanou hranou nebo gravírovaný či pískovaný originál podle individuálního návrhu. Záleží jen na naší nebo designérově fantazii.

Skleněné radiátory (od 12 960 Kč bez DPH) mají úžasný design, nabízejí úsporné topení, snadnou instalaci a údržbu, bezpečnost i atypické rozměry, včetně odstínu.

Skleněné radiátory (od 12 960 Kč bez DPH) mají úžasný design, nabízejí úsporné topení, snadnou instalaci a údržbu, bezpečnost i atypické rozměry, včetně odstínu.

FOTO: HEATROLL

Samostatnou kapitolou je využití skla při rozdělování prostoru. Jsou to nejrůznější příčky, zábradlí či paravány. Ze skla vytvoříme pevnou, tepelně i zvukově izolující příčku, která opticky nezatíží prostor. Světlo pronikne všude, kde ho chceme mít, a na průvan můžeme s klidem zapomenout. Takové příčky se dost často dekorují na zakázku pískováním nebo potiskem. Tato dekorace pak pomáhá vytvářet více či méně intimní prostory a dodává prostoru osobitý rukopis.

Skleněné obklady v kuchyni

Skleněné obklady jsou čím dál oblíbenějším prvkem v moderních kuchyních. Proč? Jsou totiž velmi odolné a jsou k dostání v neomezené barevné škále. Výhodou skleněného obkladu je vedle moderního designu především jeho jednoduchá omyvatelnost a odolnost vůči čisticím prostředkům.

Celoskleněné posuvné dveře ze skla Matelux Clearvision. Sklo je celoplošně matované kyselinou, tzv.saténová povrchová úprava. Cena je vždy závislá od projektu.

Celoskleněné posuvné dveře ze skla Matelux Clearvision. Sklo je celoplošně matované kyselinou, tzv. saténová povrchová úprava. Cena je vždy závislá od projektu.

FOTO: AGC

Navíc obklad z velkoformátového skla vyloučil z kuchyně zamaštěné spáry mezi dlaždicemi, proto s barevným sklem udržíme snadněji kuchyň hygienicky čistou. Sklo se nehodí na obložení stěny za plynovým sporákem, protože tady dochází k prudkým změnám teplot, které bývají hlavní příčinou prasknutí skla.

Zrcadlo kouzlí s prostorem

Skleněné zrcadlo v koupelně nad umyvadlem a větší zrcadlo na chodbě patří k základnímu vybavení domácnosti, ale umí i další triky nad rámec své základní funkce. Může se stát originálním interiérovým doplňkem (méně obvyklým tvarem, velikostí či výrazným zarámováním).

Police Mirage s osvětlením, materiál pískované sklo + kov, rozměr 100x30x5 cm za 13 968 Kč. ABITARE

Police Mirage s osvětlením, materiál pískované sklo + kov, rozměr 100x30x5 cm za 13 968 Kč.

FOTO: ABITARE

Díky zrcadlům se dá lehce vyřešit nedostatek denního světla v tmavých bytech. Vhodně nastaveným a dostatečně velkým zrcadlem odrazíme světlo z jediného okna v místnosti do tmavších zákoutí.

Čtvrtkruhové a čtvercové sprchové kouty First KOLO (vanička od 3546 Kč, sprchový kout od 6415 Kč) o rozměrech 80x80 cm, 90x90 cm a výšce 190 cm se stěnami vyplněnými transparentním nebo satinovaným matným tvrzeným sklem.

Čtvrtkruhové a čtvercové sprchové kouty First KOLO (vanička od 3546 Kč, sprchový kout od 6415 Kč) o rozměrech 80x80 cm, 90x90 cm a výšce 190 cm se stěnami vyplněnými transparentním nebo satinovaným matným tvrzeným sklem.

FOTO: SANITEC

Vhodně umístěná zrcadla opticky zvětší prostor. Máme-li úzkou chodbu, můžeme ji vodorovně umístěným zrcadlem opticky rozšířit.

Efektu nekonečného prostoru dosáhneme, umístíme-li dvě zrcadla naproti sobě, i když s touto hrou zacházíme opatrně.

Svítidlo Skleník (34 500 Kč), které představila autorka Kristina Pojerová na letošním Designbloku, zajistí nejen dostatek světla, ale i zásobu čerstvých bylinek. Tvar svítidla navíc zajišťuje snadný přístup k bylinkám.

Svítidlo Skleník (34 500 Kč), které představila autorka Kristina Pojerová na letošním Designbloku, zajistí nejen dostatek světla, ale i zásobu čerstvých bylinek. Tvar svítidla navíc zajišťuje snadný přístup k bylinkám.

FOTO: GLASSHOUSE

Skleněné obklady se osvědčily i jako rodinná nástěnka. Stačí nechat ostatním vzkaz zapsaný lihovou fixou a po přečtení ho lze snadno setřít hadříkem.

Možnosti skla jsou téměř nekonečné. Jde jen o to vědět, jak je využít a kreativně si s nimi vyhrát. Sklo se uplatňuje v nejrůznějších dekoračních předmětech, jako jsou celoskleněné fotorámečky, podtácky pod skleničky, stojánky na ubrousky či na láhve s vínem.