Hlavní obsah

Sklo do interiéru patří. Dodá mu punc elegance a vzdušnosti

17. 12. 2009, 6:45
Právo, Sylva Svobodová

Sklo dává interiéru punc elegance, čistoty a vzdušnosti. Celoskleněné příčky mezi místnostmi, skleněné dveře, schody, obklady stěn a sprchové kouty jsou praktické a krásné. Stejně jako stolní dekorace ze skla v podobě rozmanitých váz a misek.

Článek

Dveře si obvykle představujeme jako dřevěné: buď masivní, nebo potažené dýhou z rozmanitých dřevin, které ladí s typem podlahy, nábytkem. Celoskleněné dveře ale mají také své příznivce. Jsou nejen pěkné, ale i praktické.

Působí lehce, propouštějí světlo, opticky zvětšují prostor, interiéru dodávají na eleganci. Dveře slouží k oddělení prostoru, ale ty skleněné ho zároveň propojují, dovolují rozptylovat světlo v jednotlivých místnostech.

Na dveře se používá výhradně kalené (tvrzené) sklo, které je zárukou bezpečnosti. Jeho síla je obvykle 8 mm, může být i 10 mm. K výběru je celoplošné sklo čiré float nebo tzv. ledové sklo satináto, které sice propouští světlo, ale není skrze něj vidět. Je vhodné do ložnice, koupelny a všude tam, kde potřebujeme soukromí.

Skleněné dveře mohou být zpestřeny dekorativními doplňky: např. skleněnými čočkami a kameny, vitrážovými motivy, nerezovými madly a úchyty. Novinkou je řezání vnitřní plochy skla, do něhož jsou vsazovány dřevěné dýhy, které mohou ladit s typem dřeviny na podlaze.

Celoskleněné dveře se osazují do standardní dřevěné, kovové či hliníkové zárubně, ale i do samostatných stavebních otvorů bez obložek. Vždy ale potřebují speciální kování určené přímo pro skleněné dveře.

Otvíráme, jak je libo

Celoskleněné dveře mohou být v provedení otočné, kyvné, skládací i posuvné. Vybíráme podle potřeb a vzhledu interiéru.

  • Otočné celoskleněné dveře jsou klasikou. Nabízí se provedení jednokřídlé nebo dvoukřídlé. U těch druhých je vždy jedno křídlo hlavní (otvírané) a druhé vedlejší, opatřené západkou pro možnost případného otevření. Sklo tak může oddělit a naopak i lehce propojit celý interiér.
  • Kyvné celoskleněné dveře (jednokřídlé či dvoukřídlé) nabízejí interiéru zajímavé řešení. Oddělují prostor v podobě celoskleněné stěny. Lze je otvírat oboustranně, velmi pěkně vypadají s bočním světlíkem či nadsvětlíkem, případně kombinací obojího.
  • Celoskleněné dveře posuvné jsou praktické, úsporně šetří prostor (vhodné do koupelny nebo k rozdělení větší obytné místnosti na dvě části). Sklo dveří může podle volby provedení volně zajíždět na stěnu nebo do předem vsazeného pouzdra.
  • Zajímavá je kombinace posuvných dveří a bočního celoskleněného světlíku, před kterým se dveře zasouvají.

Posuvné dveře se kotví speciálními kotvicími prvky na stěnu či do stropu. Novinkou na trhu je posuvný systém Agile 50. Jde o kompaktní kolejnici vysokou pouhých 49 mm, která dokáže zajistit tichý a lehký chod posuvných dveří. Je v provedení nerez a bezvadně ladí s výrazem skla.

  • Zvolit lze i další typ skleněných dveří, tzv. skládací. Připomínají harmoniku a stejně jako posuvné výrazně šetří prostor. Používá se na ně sklo kalené o síle 8 mm, moderní kování je v povrchové úpravě lesklý chrom.

Stěna, přes kterou je vidět

Celoskleněné příčky nepatří jen do komerčních prostor, jejich přednosti využijeme i u nás doma. Umí skvěle opticky rozčlenit a oddělit větší místnost, přitom ale zachovávají potřebné komunikační zóny. To se hodí třeba k přepažení obývacího pokoje a kuchyně. Celoskleněná fixní stěna se zabudovanými celoskleněnými dveřmi nepustí při kulinaření výpary z kuchyně. Naopak – když máme hosty, lze skleněné dveře otevřít, komunikovat s nimi a vidět na všechny.

Pro celoskleněné stěny se hodí plochá i ornamentální skla včetně dekorů. Rozdíl je oproti dveřím v síle skla. Ta vzhledem k velkým stavebním otvorům vyžaduje minimálně 10 mm, někdy i 12 mm. Maximální plošná výška jednoho pásu celoskleněné stěny je tři metry, šířka takového pásu by neměla přesáhnout jeden metr, počet těchto pásů není limitován, záleží na daném prostoru.

Pro ukotvení celoskleněných příček v interiéru nejsou nutné speciální stavební přípravy. Jsou ukotveny k čisté podlaze a stropní konstrukci do kovových U profilů. Ty mohou být zapuštěné či přiznané. Zapuštěná lišta je designově čistší, přiznaná zase praktičtější (funguje i jako „okopová“ lišta).

Sprchování ve skleněném boxu

Bezpečnostní kalené sklo se používá i do sprchových koutů. Běžně se používá sklo osm milimetrů jak pro křídla dveří tak pro fixní stěny. Sprchové kouty nabízí několik tvarů a typů, které volíme v souladu s ergonomií a prostorovými možnostmi koupelny. Standardně jsou dveře s jednokřídlým otevíráním, které lze rozšířit o boční světlíky do tvaru L, U či dalších, a to včetně umístění na vanu.

Skleněný obklad stěn

Kalené sklo v plošných deskách se hodí jako obklad stěn za kuchyňskou linkou, v koupelně nebo předsíni. Sklo o tloušťce šest milimetrů má nosnost až 160 kg – není problém na něho zavěsit poličky, různě velké skříňky, které slouží k ukládání věcí. Sklo má další velkou přednost: snáší výkyvy vysokých teplot, takže blízkost varné desky mu nevadí, velmi dobře se udržuje. Omastek odstříknutý z pánvičky lze setřít hadříkem.

Kalená skla se prodávají v provedení lesk či mat, v široké barevné škále. Oblíbené jsou kontrastní odstíny, třeba bílá mléčná, černá, rubínově červená, ale i oranžová, zelená. Cena kaleného skla o tloušťce 6 mm se pohybuje kolem 3000 Kč za běžný metr. Musíme ale počítat s výřezy, které konečnou cenu desky zvyšují.

Float, nebo satináto?
Oblíbeným typem skla pro skleněné dveře a příčky je čiré sklo float, které nabízí pestrou škálu barev a ornamentů. Průhlednost skla je v transparentní podobě stoprocentní a lze ho použít tam, kde potřebujeme mít oddělené celoskleněné místo, které je ale v kontaktu s okolním světem. Vhodné na oddělení obývacího pokoje a kuchyně.
Chceme-li naopak propustnost a průhlednost skla potlačit, volíme sklo satináto. To je jednostranně plošně leptané a nese na sobě charakteristický ledový vzhled. Používáme ho třeba do koupelen, k oddělení dvou dětských pokojů, na chodbách.

Typy skla

Kalené sklo: neboli tvrzené sklo má zvýšenou mechanickou a termickou odolnost. Té se dosahuje zahřátím skla a jeho následným prudkým ochlazením. Tepelně tvrdit lze takřka všechny typy skel, technika kalení už neumožňuje následné opracování skla. Vše se provádí před kalicím procesem (otvory na zásuvky v případě obkladu kuchyně apod.)

Float: čiré průhledné, nejčastěji používané sklo. Lze jej pískovat, gravírovat (technologie, která nahrazuje ruční rytí, vytváří se pak nápisy, loga, ornamenty apod.).

Satináto: jednostranně plošně leptané sklo, takzvané „ledové sklo“, které není průhledné, nýbrž průsvitné. Používá se do míst, kde není žádaná úplná průhlednost v prostoru, třeba do koupelen. Nejefektivnějším dekorováním tohoto skla je gravírování (frézování leptaného povrchu a jeho následné vyleštění), pískování a používání dekorativních prvků (čočky, kameny), které se lepí na pohledovou stranu skla.

Planibel: označení celoplošně barevného skla.

Reklama

Výběr článků