Důležitý je např. výběr úsporného spotřebiče. Nekupujeme tedy pasivně, ale podle etiket EU hledáme ke každému elektrickému spotřebiči technická data týkající se spotřeby energie. Díky údajům se snadno zorientujeme i vybereme.

Rozdělení energetické účinnosti má sedm tříd označených písmeny A až G. Kupujeme-li výrobek označený A, AA nebo AA+, máme jistotu, že spotřebujeme nejméně energie. Pořizovací cena je sice o něco vyšší než u spotřebičů vyšší energetické třídy, ale vstupní investice se časem vrátí uspořenou energií.

Další možnosti úspory

Ze statistik vyplývá, že průměrná rodina hodně peněz tzv. prosvítí. Nešvar nezhasnutého světla na chodbě, v dětském pokoji nebo v koupelně je častý a zbytečný.

Tipem pro chronické zapomnětlivce jsou úsporná svítidla (v Bauhausu pořídíme od 739 Kč) nebo ještě lépe zakoupíme čidla se senzory, která reagují na pohyb. Osvětlení se zapne jen v případě, kdy ho skutečně potřebujeme. Jakmile opustíme prostor, osvětlení se samo vypne a my nemusíme po cestě do práce usilovně přemýšlet, zda doma nesvítíme. Pořizovací cena těchto čidel není vysoká, v baumarketech je pořídíme za cenu pod 200 Kč.

Velkými žrouty proudu jsou elektronické přístroje jako televizor, CD nebo DVD přehrávač, a to i v tzv. stand by režimu. Jestliže si ale pořídíme prodlužovací šňůru s několika zásuvkami a vypínačem, který spotřebiče jedním stisknutím zcela odpojí od sítě, můžeme ročně ušetřit až 2500 Kč. A cena šňůry? Jen 79 Kč.