Panenka, která v sobě skrývá celou řadu dalších čím dál menších panenek, jež je možné dále rozkládat, má ve světě designu své jasné místo. Návrhy moderních panenek mohou sloužit jako nádoby na potraviny nebo jako kasičky apod.

Praktické využití spolu s klasickými tvary panenky jsou mnohem vhodnější domácí dekorací než předekorované lakované suvenýry. I klasická panenka ale může nalézt v moderním interiéru své uplatnění. Musí ale jít o klasický nepřezdobený kus, který respektuje lidové tradice.

Panenky se stávají inspirací dokonce i pro návrhy nábytku. Oblé tvary boků panenky vyniknou například na křesle od Fang studia.

Panenka vejčitého organického tvaru, kterou lze rozložit, má ale i své kýčovitější varianty. Těch je na trhu k dostání více než dost. Nejnezdařilejší variantou jsou Matrjošky s motivy amerických prezidentů či popových hvězd, ty splňují všechny znaky kýče.

Panenky s motivem známých osob.

Panenky s motivem známých osob.

FOTO: fotobanka Profimedia

Klasickou panenku lze rozložit, s výjimkou nejmenší, která je zcela ve středu této soustavy panenek, takže ji ocení i děti jako předmět na hraní.

Jedny z nejkýčovitějších Matryošek s motivy prezidentů.

Jedny z nejkýčovitějších Matrjošek s motivy prezidentů.

FOTO: fotobanka Profimedia

Matrjoška se proslavila v Rusku v 90. letech 19. století, dnes už by některé její varianty původní tvůrci sotva poznali. Matrjoška připomínající popovou hvězdu - Michaela Jacksona rozhodně rysy tradiční ruské lidové kultury nenese.

Matryošky s nevšedními motivy.

Matrjošky s nevšedními motivy.

FOTO: fotobanka Profimedia

Pro děti je ale tato papírová panenka zajímavou inspirací. Vyjde rozhodně levněji než klasická soustružená a ručně malovaná.

Plánky budoucích Matryošek z papíru.

Plánky budoucích Matrjošek z papíru.

FOTO: fotobanka Profimedia

Panenka má představovat rodovou linii zrození - i díky tomu je její název odvozen od slova mater (matka). Panenka je tak jednou velkou matkou, která má být oslavou plodnosti. Většina Matrjošek je ale dnes bohužel spíš oslavou pokleslosti vkusu některých designérů.