Vchodové dveře reprezentují a vypovídají o vkusu majitele domu. Je třeba, aby stylově ladily se samotným domem, a to použitým materiálem, odstínem a tvarovým provedením. Kromě toho je důležité zvolit skutečnou kvalitu a neváhat investovat více peněz. Vstupní dveře si to zaslouží a my také. Budou bezpečné před případnými zloději, udrží teplo v předsíni, neuslyšíme hluk z ulice, nebudeme se potýkat se zatékáním v případě podzimních lijáků. Také jejich každodenní otevírání, zavírání a zamykání bude snadné.

Dřevěné vchodové dveře s bočním světlíkem zhotovené na zakázku. Materiál masivní dřevo, izolační bezpečnostní dvojsklo. Hliníkový práh, nátěr odolný proti UV záření.

Dřevěné vchodové dveře s bočním světlíkem zhotovené na zakázku. Materiál masivní dřevo, izolační bezpečnostní dvojsklo. Hliníkový práh, nátěr odolný proti UV záření.

FOTO: archiv firmy SLAVONA

Ceny za vstupní dveře začínají zhruba na 15 000 Kč podle jejich velikosti, použitého materiálu a vybavení (rozdílný je např. typ kování).

Používané materiály

Nejoblíbenějším materiálem vchodových dveří jsou masivní dřeviny (nejčastěji smrk, dub, nebo exotická dřevina meranti, která je oblíbená pro svou tvarovou stálost a nízkou tepelnou prostupnost). Masivní dřevo se lepí do třívrstvých lamel a má díky tomu extra pevnou a stabilní konstrukci. Majitelé často volí i kombinaci dřevo - sklo (izolační dvojskla) a dřevo - kov (hliníkové rámečky).

Vchodové dveře Moden z masivního dřeva (smrk, dub, meranti nebo borovice) lepeného do třívrstvých lamel. Izolační dvojsklo, povrchová úprava vodou ředitelnými barvami v odstínech lazurovacích barev či barev ze stupnice RAL.

Vchodové dveře Moden z masivního dřeva (smrk, dub, meranti nebo borovice) lepeného do třívrstvých lamel. Izolační dvojsklo, povrchová úprava vodou ředitelnými barvami v odstínech lazurovacích barev či barev ze stupnice RAL. Dveře lze doplnit bočním nebo horním světlíkem. Cena podle typu provedení od 26 700 Kč.

FOTO: archiv firmy SAPELI

Moderní a designově zajímavé jsou dveře z ušlechtilé oceli nebo hliníku, který je bezúdržbový, odolný.

Na trhu jsou i vstupní dveře z MDF desky s oboustrannou hliníkovou fólií. Výplň dveří tvoří vysokotlaká pěna, povrchová úprava je z vodou ředitelného nátěru podle vzorníku RAL.

Vstupní dveře z ušlechtilé oceli ThermoPro mají vynikající tepelně izolační vlastnosti. Dveřní křídlo o tloušťce 46 mm je vyplněno tuhou polyuretanovou pěnou, má čtyřstranné dvojité těsnění a kartáčové utěsnění ve spodní části dveřního křídla.

Vstupní dveře z ušlechtilé oceli ThermoPro mají vynikající tepelně izolační vlastnosti. Dveřní křídlo o tloušťce 46 mm je vyplněno tuhou polyuretanovou pěnou, má čtyřstranné dvojité těsnění a kartáčové utěsnění ve spodní části dveřního křídla. Barevné provedení v různých odstínech, novinkou Titan Metallic.

FOTO: archiv firmy HÖRMANN

Na co si dát pozor před nákupem

Při výběru vstupních dveří se nenecháme strhnout jen vzhledem dveří, ale ptáme se i na to, co je uvnitř. Dobré je např. vybírat typ se silnější termoizolační výplní, v případě prosklení a světlíků volit dvojsklo nebo raději trojsklo.

Dřevěné či dřevohliníkové vstupní dveře mohou mít rámovou i sendvičovou konstrukci křídla. Na výběr je smrk, borovice, meranti a dub. Možnost izolačního dvojskla či trojskla.

Dřevěné či dřevohliníkové vstupní dveře mohou mít rámovou i sendvičovou konstrukci křídla. Na výběr je smrk, borovice, meranti a dub. Možnost izolačního dvojskla či trojskla.

FOTO: archiv firmy SLAVONA

Informujeme se na těsnicí systémy v oblasti zámku, závěsů, sledujeme dosednutí křídla do zárubně. Jistou kvalitu máme v případě dvojitého těsnění na všech čtyřech stranách dveří, kartáčovém utěsnění ve spodní části dveřního křídla.

Vítáme možnost seřizování bezpečnostních závěsů ve všech směrech, ochranu proti vysazení, tříbodový nebo ještě lépe pětibodový bezpečnostní zámek.

Bezpečnostní vchodové dveře SD 111 se jako jediné řadí do 4. bezpečnostní třídy a lze je přitom nainstalovat do původních zárubní. Mají dveře s oboustrannou bezpečnostní odolností. V okolí zámku je pancéřování zesíleno speciálním plechem.

Bezpečnostní vchodové dveře SD 111 se jako jediné řadí do 4. bezpečnostní třídy a lze je přitom nainstalovat do původních zárubní. Mají dveře s oboustrannou bezpečnostní odolností. V okolí zámku je pancéřování zesíleno speciálním plechem. Dveře jsou vždy vyráběné na míru, cena od 18 120 Kč.

FOTO: archiv firmy NEXT

Dveře slouží jako bariéra

Vstupní dveře oddělují venkovní prostor od soukromého a jejich přední funkcí je ochrana majitelů a jejich majetku. Ze statistik vyplývá, že 90 % všech vloupání se děje právě vchodovými dveřmi. Proto je nutné mít vstupní dveře v odpovídající bezpečnostní třídě.

Klasifikováno je 6 tříd, přičemž platí: čím vyšší číslo, tím lepší stupeň ochrany dveře poskytují. To znamená, že třídy 1 a 2 označují běžné dveře, které nemají žádné bezpečnostní parametry. My potřebujeme třídu 3 a 4, to jsou bezpečnostní dveře, které jsou schopny ochránit náš majetek. Tento typ vstupních dveří požadují i pojišťovny.

Venkovní dveře jsou i ty, z nichž se vstupuje na terasu či zahrádku. Zde je pak důležitá kvalita a izolační vlastnosti skel. Praktické jsou meziskelní fólie HEAT MIRROR, které se chovají jako propustné zrcadlo (odráží teplo v létě ven, v zimě dovnitř).

Venkovní dveře jsou i ty, z nichž se vstupuje na terasu či zahrádku. Zde je pak důležitá kvalita a izolační vlastnosti skel. Praktické jsou meziskelní fólie HEAT MIRROR, které se chovají jako propustné zrcadlo (odráží teplo v létě ven, v zimě dovnitř).

FOTO: archiv firmy IZOLAČNÍ SKLA

Samozřejmě, že nestačí mít jen samy o sobě vstupní dveře v příslušné bezpečnostní třídě. Nezbytné jsou i kvalitní zárubně, zámek s bezpečnostní vložkou, bezpečnostní klíče i jiné příslušenství (kukátka, těsnění, řetízky apod.). Podstatná je i požární odolnost dveří, která je popsána evropskou normou. Nejčastěji se požaduje označení protipožární odolnosti dveří EI 30 minut.

Při koupi dveří požadujeme od firmy příslušné certifikáty, které zaručují kvalitu. Kromě bezpečnosti a požární odolnosti sledujeme i tepelně izolační vlastnosti, akustické útlumy, kouřotěsnost apod.

Z řady Comfort jsou vchodové dveře Delta se sendvičovou konstrukcí dveří. (vlevo); Vstupní dveře Epsilon z řady Exclusive mají moderní design a prvotřídní kvalitu. (vpravo)

Z řady Comfort jsou vchodové dveře Delta se sendvičovou konstrukcí dveří. Kombinace vrstev dřeva (MDF deska tl. 6,8 cm), oboustranné hliníkové fólie a 100% polyuretanové pěny dává dveřím skvělé tepelně izolační vlastnosti a zaručuje vysokou odolnost proti vloupání nebo násilnému poškození. (vlevo); Vstupní dveře Epsilon z řady Exclusive mají moderní design a prvotřídní kvalitu. Bezpečnostní závěsy lze seřizovat ve všech směrech, nechybí ochrana proti vysazení. Tříbodový bezpečnostní zámek ve standardním provedení, za příplatek lze dodat 4 i 5 bodový zámek. Dveře lze vyrobit podle návrhu zákazníka.(vpravo)

FOTO: archiv firmy DVEŘE STADLER

Prosklené dveře na terasu

Z interiéru se kocháme pohledem na zahrádku často přes celoprosklené dveře, které bývají z plastu, dřeva nebo lehkých kovových konstrukcí. Kontakt s přírodou je impozantní, ale myslet musíme i na bezpečnost a tepelně izolační komfort prosklení.

Kvalitní izolační vlastnosti dveřních skel každý pozná na první dojem. Postačí, aby sluníčko zasvítilo a v uzavřeném prostoru je buď tepelná pohoda, nebo se z pokoje postupně stává sauna. Na trhu je ale sklo s meziskelní fólií HEAT MIRROR, která se chová jako prostupné zrcadlo, odrážející teplo vždy ke svému zdroji. V létě tedy ven a v zimě dovnitř. My tak máme doma komfortní klima.

Moderní vstupní dveře z oceli se čtyřmi prosklenými čtverci. Prosklení: dvojité izolační sklo a čiré laminované bezpečnostní sklo. (vlevo) ; Vchodové dveře Trend (800 až 900/1970 mm). (vpravo)

Moderní vstupní dveře z oceli se čtyřmi prosklenými čtverci. Prosklení: dvojité izolační sklo a čiré laminované bezpečnostní sklo. (vlevo) ; 
Vchodové dveře Trend (800 až 900/1970 mm). Provedení sendvičové s PUR izolací tloušťky 50 mm. Zámek FAB, bez zárubně. Izolační dvojsklo činčila čirá. Cena 14 420 Kč. (vpravo)

FOTO: archiv firem HÖRMANN a HORNBACH

Bezpečnost skleněných dveří lze zvýšit dodatečnou instalací bezpečnostní fólie, která je nenápadná, není okem vidět. Bezpečnostní fólie nás rovněž chrání před pořezáním, protože i po rozbití zůstává sklo neprostupné, střepy se nevysypou. Bezpečnostní fólie navíc zadržuje 98 % UV záření a brání tak „stárnutí“ materiálu uvnitř interiéru.