Často si nevíme rady, jaký typ osvětlení se hodí do interiéru. Vybírat můžeme mezi dvěma druhy, a to tzv. osvětlením prostředí a funkčním osvětlením.

Osvětlení prostředí může zvýrazňovat konkrétní část interiéru, ale mohou to být i svítící objekty, které vytvářejí hřejivou atmosféru. A také nepřímé osvětlení skryté za falešným stropem, ozařující zeď příjemným světlem.

Žhavou novinkou je závěsné LED svítidlo CARDITO (10 690 Kč) v kombinaci chromu a čirého skla vyžaduje 26W LED. Dodává se včetně zdrojů.

Žhavou novinkou je závěsné LED svítidlo CARDITO (10 690 Kč) v kombinaci chromu a čirého skla vyžaduje 26W LED. Dodává se včetně zdrojů.

FOTO: Eglo

Funkční osvětlení poskytuje samotné světlo. I tady rozlišujeme základní a orientační osvětlení s nižším světelným výstupem a osvětlení na čtení. Pro sjednocení interiéru se vyplatí pořídit si ucelené série svítidel, které se dají použít do všech místností.

Intenzita osvětlení

Vypočítat nebo navrhnout optimální osvětlení v místnostech je závislé na vnímání světelné pohody každého individuálně. Někdo má radši v obýváku intenzivní světlo, jiný spíš komorní osvětlení.

Crosslight, zápustné LED diody do spárů dlaždic (1027 Kč - sada 4 diod), 4x0,275 W, 3,6 VA, 8000 K. Mají životnost 50 000 hodin -asi 17 let při svícení 8 hodin denně. Na jeden transformátor lze zapojit až 12 diod. Dají se umístit na stěnu i na podlahu.

Crosslight, zápustné LED diody do spárů dlaždic (1027 Kč - sada 4 diod), 4x0,275 W, 3,6 VA, 8000 K. Mají životnost 50 000 hodin -asi 17 let při svícení 8 hodin denně. Na jeden transformátor lze zapojit až 12 diod. Dají se umístit na stěnu i na podlahu.

FOTO: Aulix

Intenzitu světla lze regulovat lustrovými stmívači umístěnými na vypínači a vytvořit si tak příjemnou atmosféru třeba při posezení s přáteli. Ale intenzitu světla ovlivní také malba stěn. Syté a tmavé stěny světlo více pohlcují. Rovněž lidé s mírně opotřebovanou sítnicí mohou místnost vnímat méně nasvícenou než mladí lidé.

Při zařizování je důležité nepřímé světlo, které oko vnímá jako odraz. Hladké plochy světlo odrážejí silněji než strukturované a světlé barvy více než tmavé. V bytě s malými okny a tedy nedostatkem denního světla dáme přednost světlejším barvám.

Moderní LED závěsné svítidlo Philips Ledino (14 495 Kč) představuje čisté formy krásy a jednoduchosti vyrobené z prvotřídního skla a leštěného hliníku. Neviditelný disk vyžaduje zdroj 3x7,5 W LED, je bezúdržbový a ušetří až 80 % energie.

Moderní LED závěsné svítidlo Philips Ledino (14 495 Kč) představuje čisté formy krásy a jednoduchosti vyrobené z prvotřídního skla a leštěného hliníku. Neviditelný disk vyžaduje zdroj 3x7,5 W LED, je bezúdržbový a ušetří až 80 % energie.

FOTO: Dům světla

Umístění funkčních svítidel pečlivě naplánujeme, zejména tehdy, použijeme-li stolní nebo stojací lampu jako účelové osvětlení. V takovém případě má být spodní okraj stínidla tak vysoko, aby světlo dopadalo na pracovní plochu.

Při nepřímém osvětlení se odstíněné světlo odráží od stěn a stropu. Existují různé možnosti nepřímého osvětlení prostoru. Světelný zdroj může být sloučen se stropní obrubou, krycí lištou na stěně nebo lištou na záclony, ale i namontován do svítidel osvětlujících stěny nebo stropy.

Sérii interiérových svítidel PINTO NERO vyrobenou z matného niklu a kouřového skla tvoří závěsná svítidla (1190-4790 Kč), stolní svítidlo (1290 Kč) a stojací svítidlo (1990 Kč).

Sérii interiérových svítidel PINTO NERO vyrobenou z matného niklu a kouřového skla tvoří závěsná svítidla (1190-4790 Kč), stolní svítidlo (1290 Kč) a stojací svítidlo (1990 Kč).

FOTO: Eglo

Měl by se vždy nacházet v dostatečné vzdálenosti od osvětlované plochy, aby mohl vrhat široký kužel světla. Důležité je, aby se nacházel nad výškou očí. Svítidla osvětlující stěnu se montují na stěnu do výšky nad 170 cm, zvláště když nejsou kryté stínítkem.

Typy svítidel

Stropní svítidla používáme nejčastěji jako hlavní osvětlení místností. Vyrábějí se v různých provedeních, ať už jde o materiály či barvy. Nejširší skupinu tvoří stropní ucelená svítidla v krásných designech, která jsou doménou bytů s nižším stropem. Označují se také jako stropnice. Do této kategorie patří svítidla přisazená a polopřisazená v moderním i klasickém vzhledu. Třeba svítidla s barevným sklem v teplých barvách vytvářejí měkké příjemně rozptýlené světlo v celém obytném prostoru.

Stropní svítidlo v kombinaci kovu a skla (7086 Kč). Rozměry: 650x650 mm, s těmito zdroji: 9xG4, 20 W+92x LED, 0,05 W, žárovky i LED a dálkovým ovládáním. Rozsvítit lze jen LED nebo jen žárovky, ale i vše dohromady.

Stropní svítidlo v kombinaci kovu a skla (7086 Kč). Rozměry: 650x650 mm, s těmito zdroji: 9xG4, 20 W+92x LED, 0,05 W, žárovky i LED a dálkovým ovládáním. Rozsvítit lze jen LED nebo jen žárovky, ale i vše dohromady.

FOTO: Palnas

Vestavná stropní svítidla a downlighty se používají zejména při montážích do sádrokartonových podhledů. Nacházejí uplatnění nejen na chodbách a v koupelnách. I když fantazii nebo záměru architekta se meze nekladou, lze je použít i v jiných částech interiéru. Kvůli bezpečnosti se v posledních letech používají i vestavná svítidla k nasvícení schodiště. Vestavná stropní svítidla doplňují různé světelné zdroje - halogenové, zářivkové, úsporné i kompaktní. Ve srovnání s klasickými bodovými svítidly poskytují mnohem větší intenzitu osvětlení.

Svítidlo Link (od 5337 Kč bez DPH) je synonymem pro maximální flexibilitu při osvětlení interiéru. Jeho univerzálnost umožňuje snadné přizpůsobení se okolnímu prostředí.

Svítidlo Link (od 5337 Kč bez DPH) je synonymem pro maximální flexibilitu při osvětlení interiéru. Jeho univerzálnost umožňuje snadné přizpůsobení se okolnímu prostředí.Nabízí kombinaci různých druhů světelných zdrojů (LED, kompaktní zářivky, výbojky), barev světla i úhlů vyzařování.

FOTO: Delta light

Nástěnná svítidla volíme obvykle jako doplňkové osvětlení místnosti. Setkáváme se s nimi na chodbách, v koupelnách a také v obývacích či dětských pokojích. Nástěnnými svítidly ze stejné série obvykle doplňujeme centrální osvětlení. Také v tomto případě máme na výběr trendové i stylové kusy. Podobné je to s nabídkou materiálů, kde vyniká sklo, plast i kov. Na stěnu lze instalovat i některá stropní přisazená svítidla, kde je podmínkou pouze uchycení stínidla. Tuto možnost výrobci obvykle uvádějí.

Závěsná svítidla se hodí do prostor s vyšším stropem i do míst, kde chceme osvětlit jen část místnosti, dejme tomu jídelní stůl. Mohou vytvářet přímé i nepřímé osvětlení, podle konstrukce, kterou zvolíme.

Svítidlo Philips Living colors (4190-6350 Kč) osvětlí dotykem náš byt jakoukoli barvou od uklidňujících pastelových odstínů po syté intenzivní barvy včetně bílého světla. Poskytne o 50 % více světla a vyjádří naši náladu intenzivnějším barevným světlem.

Svítidlo Philips Living colors (4190-6350 Kč) osvětlí dotykem náš byt jakoukoli barvou od uklidňujících pastelových odstínů po syté intenzivní barvy včetně bílého světla. Poskytne o 50 % více světla a vyjádří naši náladu intenzivnějším barevným světlem.

FOTO: Dům světla

Skleněná závěsná svítidla osvětlí rovnoměrně celý prostor, zatímco svítidla s plechovým stínítkem osvítí pouze určité místo. Měkké a příjemné světlo vytvářejí dekorativní závěsná svítidla s textilními stínítky. A potřebujeme-li nasvítit lépe jídelní stůl v kuchyni, použijeme stahovací svítidlo, kterým měníme výšku osvětlení podle potřeby.

 Svítidla šetřící náklady za elektřinu

Svítidla šetřící náklady za elektřinu jsou k dostání ve velké škále světel - zápustné bodovky, lankové a tyčové systémy, osvětlení nad obrazy, zápustná svítidla do sprchových koutů, i LED diody do spár mezi obklady.

Lustry jsou klasika. Uplatníme je v reprezentačních místnostech, ale i v obyčejném obýváku, ložnici, kuchyni či jídelně. Záleží jen na stylu, který zvolíme. Od klasických závěsných svítidel se lustry liší svou konstrukcí. Jednotlivá svítidla mají samostatná ramena nebo centrální konstrukci zavěšenou u stropu. Rozeznáváme klasické lustry - kované, skleněné nebo ověskové se třemi a více rameny, na jejichž konci jsou umístěny světelné zdroje. Dále rustikální neboli selské lustry. Ty jsou obvykle kované, železné nebo dřevěné. A také designové kusy charakteristické konstrukce, ale rozmanitější v použitých materiálech.

Křišťálové lustry mají kvalitní povrch, čistí se ultrazvukem a chrání je bezbarvý lak. Novinkou je lustr (47 500 Kč bez DPH) s díly z broušené mosazi leštěné do zrcadlového lesku o rozměrech 100x80 cm.

Křišťálové lustry mají kvalitní povrch, čistí se ultrazvukem a chrání je bezbarvý lak. Novinkou je lustr (47 500 Kč bez DPH) s díly z broušené mosazi leštěné do zrcadlového lesku o rozměrech 100x80 cm.

FOTO: Titania lux

Pokojové lampičky se osvědčily na čtení a také jako náladová doplňková svítidla. Podle toho, k jakému účelu je potřebujeme. Od lampičky na noční stolek očekáváme dostatek světla, dekorativní lampičky se podílejí spíš na příjemné atmosféře.

Stolní lampy používáme u pracovního stolu tak, aby světlo dopadalo na pracovní plochu pod úrovní očí. Naštěstí je z čeho vybírat, lampy jsou dobře regulovatelné i výškově nastavitelné tak, aby osvítily pracovní plochu.

Kovová stolní lampa (5140 Kč) v kombinaci lesklého a matného provedení je vysoká 570 mm, LED zdroj 6,9W je součástí dodávky.

Kovová stolní lampa (5140 Kč) v kombinaci lesklého a matného provedení je vysoká 570 mm, LED zdroj 6,9W je součástí dodávky.

FOTO: Palnas

Nutný je ovšem dostatečný výkon lampy, ať už ji používáme v pracovně nebo dětském pokoji. Na pracovních lampách se nevyplatí šetřit.

Stojací pokojové lampy slouží jako doplňkové osvětlení, nebo na čtení. I když výkonná halogenová stojací lampa může nahradit hlavní zdroj světla. Stojací lampy používáme také jako dekorační funkční prvek. K dostání jsou halogenové či zářivkové a mohou být i stmívatelné.

Atraktivní stojací lampa TOWER STONE (4990 Kč) v jedinečném designu a luxusním provedení. Základna lampy je tvořena ze čtyř keramických kamenů. Výška 158 cm.

Atraktivní stojací lampa TOWER STONE (4990 Kč) v jedinečném designu a luxusním provedení. Základna lampy je tvořena ze čtyř keramických kamenů. Výška 158 cm.

FOTO: Stardeco

Praktické jsou kombinované lampy s jemným nepřímým měkkým světlem a bodovkou na čtení. Některé typy mají regulaci pro oba dva světelné zdroje. Vybírat lze hospodárné lampy s úspornými žárovkami i dekorativní lampy opatřené textilním či papírovým stínítkem, které slouží více k relaxaci než k práci.

Výhodou všech lamp a lampiček je možnost přenést je jinam. Když se nám lampa na jednom místě okouká, přeneseme ji na jiné místo.

Dekorativním bezpečnostním prvkem v interiéru jsou titanová svítidla LED Night Disc (641 Kč), 3W, 230/ 4,5 V. Jsou vysoká 2 cm a mají průměr 12 cm. Žluté světlo funguje na baterie nebo ho lze zapojit do zásuvky.

Dekorativním bezpečnostním prvkem v interiéru jsou titanová svítidla LED Night Disc (641 Kč), 3W, 230/ 4,5 V. Jsou vysoká 2 cm a mají průměr 12 cm. Žluté světlo funguje na baterie nebo ho lze zapojit do zásuvky.

FOTO: Aulix

Nástěnné lampy najdou uplatnění v celém interiéru. Vyniknou v chodbě stejně tak jako v ložnici u postele nebo u křesla. Už z estetických důvodů bychom na ně neměli zapomínat. Tak jako téměř všechny druhy osvětlení, i nástěnné lampy se dají regulovat.

Vyrobeno ve spolupráci s firmou Eglo.