Rekonstrukce vily Františka Bílka, která byla postavena podle Bílkova vlastního návrhu, probíhá už od roku 2008. Opravy budovy v Mickiewiczově ulici stály magistrát hlavního města cca padesát miliónů korun. Za rekonstrukci slavného architektonického díla předního českého symbolisty to ale stálo.

Pohled do expozice Bílkovy vily - jídelna

Jídelna v Bílkově vile

FOTO: Tomáš Souček

Znovu zpřístupněná vila nabídne kromě ateliéru Františka Bílka výstavu sestavenou z několika raných prací umělce a soubor knižní tvorby. V suterénu budou moci badatelé navštěvovat nově vzniklé Bílkovo centrum s archivními materiály týkajícími se umělcova života. Bílek se narodil roku 1872 a proslul jako skvělý grafik, sochař, ale i jako architekt a autor užitého umění.

Nábytek a keramika v podání umělce

Cílem nové expozice je ukázat na vybraných dílech Františka Bílka, mezi které patří i nábytek nebo keramika, celkový charakter jeho umění a poskytnout tak divákovi výstižný pohled na osobní přínos Bílka českému a světovému modernímu umění.

Pohled do expozice Bílkovy vily - ateliér

Pohled do expozice Bílkovy vily - ateliér

FOTO: Tomáš Souček

Bílek zaujme svým jemným symbolismem, citem pro ztvárnění náboženských motivů a mystických výjevů a architekturou, která má člověka emočně povznést. Jeho vila je unikátním dílem secesní architektury, kde autor na fasádě nepoužil ani rostlinný dekor ani lidské figury, tak typické pro klasickou secesi.

O Bílkově "chaloupce", působivé stavbě v přírodě, čtěte zde.