Pokud vás lákají staré východní kultury a chcete si domů přenést alespoň jejich malou část, nechte se inspirovat tím, co velí základní pravidla japonského interiéru.

Jak učí všechny východní filosofie, člověk by měl žít v harmonii s přírodou. Toto motto se výrazně přenáší snad do veškerých prvků, které můžete v japonském domě najít, od barev až po použité materiály.

Prostorné místnosti mívají často v rohu postavenou vysokou lampu z rýžového papíru.

Prostorné místnosti mívají často v rohu postavenou vysokou lampu z rýžového papíru.

FOTO: Takumi Company

V této zemi byl odjakživa kladen důraz na vzdušnost a prostornost, proto jsou také Japonci považováni za mistry minimalismu. I ve větší místnosti jim stačí malý čajový stolek a polštáře či křesílka k sezení. Nepřítelem číslo jedna v japonském pokoji je přílišná zdobnost a přemíra nábytku.

Ukázka dvoupanelových posuvných dvěří shoji. Shoji může být vytvořena z různých druhů dřeva a papíru. Všechny ale vypadají elegantně a dodají do mísnosti duch orientu.

Ukázka dvoupanelových posuvných dveří shoji. Shoji může být vytvořena z různých druhů dřeva a papíru. Všechny ale vypadají elegantně a dodají do místnosti duch orientu.

FOTO: Berkeley Mills

Pokud není zbytí a kus nábytku, například šatní skříně, v místnosti musí stát, bývají často odděleny od zbytku "prázdné" místnosti posuvnými dveřmi, tzv. shoji. Shoji však může též fungovat jako předělující prvek v místnosti nebo jako dekorace. Klasicky se vyrábí z rozličného masivního druhu dřeva jako buk, dub, jasan nebo okrasných dřevin jako ořech, třešeň či mahagon. Světlou výplň tvoří buď rýžový papír nebo matné plexisklo.

Shoji ve formě posuvných dvěří oddělující šatnu od zbytku místnosti.

Shoji ve formě posuvných dveří oddělující šatnu od zbytku místnosti.

FOTO: Berkeley Mills

Dalším japonským unikátem je tvrdá podložka, která se pokládá na zem - tatami. Tato rohož je tkaná z rýžových stébel nebo z rákosu a její lem je z látky. Výhoda této "podlahy" je především v jejích výborných izolačních vlastnostech, které Japonci dokáží ocenit, když pořádají své relaxace a čajové dýchánky vsedě na zemi. Tatami příjemně hřeje už na dotek.

Podlaha místnosti je pokrytá tatami - slouží jako výborná izolace.

Podlaha místnosti je pokrytá tatami - slouží jako výborná izolace.

FOTO: Chinawall

Detailní pohled na tatami - ruční tkaní rýžových stébel.

Detailní pohled na tatami - ručně tkaná rýžová stébla.

FOTO: Chinawall

Důležitou zásadou japonského interiéru je souhra barev. Jednoduché pravidlo zní: čím více přírodních barev, tím lépe. Tradiční japonský dům je v zásadě vyplněn pouze dřevem, popřípadě v kombinaci s kamenem. Vzniká tak vizuální efekt, ve kterém dominují neutrální šedé a hnědé barvy.  Japonci jen vzácně nábytek lakují, když k tomu dojde, jedná se většinou o černou nebo červenou, která zářivě kontrastuje s bílou. Na černo-bílé kombinace dekorací nedají Japonci dopustit.

Architektura dodržuje pravidla harmonie člověka s přírodou, interiér převážně z dřevěným obložením, stropem a nábytkem.

Architektura dodržuje pravidla harmonie člověka s přírodou, interiér převážně z dřevěným obložením, stropem a nábytkem. Koupelna umně kombinuje dřevo s kamenem.

FOTO: Takumi Company

Andělský spánek

Abyste snili sladce a hlavně zdravě, vyzkoušejte matrace z přírodních materiálů - futony. Futony používali nejen dávné generace v Japonsku, lůžka na podobné bázi byste našli i v Evropě a v Africe už ve starověku. Japonci si tento zdravý spánek na futonu uchovali dodnes a do Evropy se opět pomalu vrací.

Postel s futonovou matrací - z čistě přírodních materiálů.

Postel s futonovou matrací - z čistě přírodních materiálů.

FOTO: Ráj-futonů.cz

Moderní ložnice zřetelně inspirovaná japonským stylem - nízká, široká postel a jemně ozdobený interiér, převládají geometrické tvary.

Moderní ložnice zřetelně inspirovaná japonským stylem - nízká, široká postel a jemně ozdobený interiér, převládají geometrické tvary.

FOTO: Haiku designs

Japonský nábytek se vyrábí s mnoha druhů dřeva, zde je ukázka cedrové soupravy.

Japonský nábytek se vyrábí s mnoha druhů dřeva, zde je ukázka cedrové soupravy.

FOTO: Berkeley Mills

Futonové výplně mají totiž hned několik výhod. Díky přírodním materiálům jako bavlna, konopí, koňská žíně nebo třeba kokos jsou lépe tvarovatelné a naše svaly a páteř se tak v noci lépe uvolní. Dále jsou vzdušné a dobře izolují. V Evropě vkládáme futonové matrace do postelí, ale Japonci je pokládají rovnou na podlahu, která je pokryta tatami.

Futon může být z různých materiálů - na obrázku: bavlna, latex, konopí, kokos.

Futon může být z různých materiálů - na obrázku: bavlna, latex, konopí, kokos.

FOTO: Ráj-futonů.cz

Lůžko z tatami - silných podložek, které se běžně používají jako podložky na podlahu, jsou utkány z rýžových stébel.

Lůžko z tatami - silných podložek, které se běžně používají jako podložky na podlahu, jsou utkány z rýžových stébel.

FOTO: Haiku designs


Postel Raku, v překladu pohodlí, komfort nebo jednoduchost, je vyrobena pouze z přírodních materiálů a tatami podložek.

Postel Raku, v překladu pohodlí, komfort nebo jednoduchost, je vyrobena pouze z přírodních materiálů a tatami podložek. Za postelí odděluje spací místnost shoji.

FOTO: Haiku designs

Relax při čajovém obřadu

Čaj je pravděpodobně první slovo, které se nám vybaví, řekne-li se japonský pokoj. Čajové obřady a posezení jsou asi nejtypičtějšími znaky, který vzhled mnoha těchto místností ovlivňují.

Ornamenty jsou letos všude kam se podíváte.

Konvice z litiny, která optimálně rozvádí teplo a udržuje nápoj horký.

FOTO: archiv Paperproducts Design


K japonskému stylu a poklidnému vychutnávání atmosféry neodmyslitelně patří i čajové soupravy.

K japonskému stylu a poklidnému vychutnávání atmosféry neodmyslitelně patří i čajové soupravy.

FOTO: Kerat

Inspirace Japonskem.

Inspirace Japonskem

FOTO: Paperproducts Design

Prosvětlená, jednoduše zařízená místnost je ideální pro meditace nebo jógu.

Prosvětlená, jednoduše zařízená místnost je ideální pro meditace nebo jógu.

FOTO: Hiroshi Sakaguchi

Pití čaje ve staré Číně a Japonsku sloužilo nejprve jako lék nebo jako součást náboženských obřadů. Budhističtí mniši jej používali jako povzbuzení během meditací. Jedním z prvků čajové ceremonie byla i samota, aby se účastník mohl soustředit jen na své nitro a v klidu rozjímat. Proto jsou často dodnes umisťovány čajové stolky doprostřed letních zahrad, obklopené čistou přírodou, anebo do středu rozlehlé místnosti určené pouze k tomuto účelu.

Čajová místnost s hlavním znakem japonského interiéru - jednoduchost

Čajová místnost s hlavním znakem japonského interiéru - jednoduchost a střídmost.

FOTO: Berkeley Mills

U nízkého čajového stolku (někdy se pokládá tác s čajovými potřebami přímo na zem) se nejčastěji sedí na polštářích nebo rohožích. Moderní design si často bere z těchto klasických japonských modelů příklad. Vyrábí se dřevěný nábytek, který je velmi nízký a jednoduše zdobený tak, jak japonský styl káže.

Dřevěný čajový stolek je základem každého japonského dýchánku.

Dřevěný čajový stolek je základem každého japonského dýchánku.

FOTO: fotobanka Profimedia

Klasickou součástí pokojů v japonském styulu bývají i podsedáky, rohože, polštáře, díky kterým návštěvník může v poklidu usednout na zem a meditovat, nebo cvičit jógu či strečink.

Klasickou součástí pokojů v japonském stylu bývají i podsedáky, rohože, polštáře, díky kterým návštěvník může v poklidu usednout na zem a meditovat, nebo cvičit jógu či strečink.

FOTO: Ráj-futonů.cz

Interiér vyladěn do přírodních, neutrálních barev.

Interiér vyladěn do přírodních, neutrálních barev, inspirovaný japonskou architekturou.

FOTO: Haiku designs

Designový nízký jídelní stolek od dvojice japonských umělců. Inspirovali se vzory tradičních kimon a klasickým japonským minimalismem.

Designový nízký jídelní stolek od dvojice japonských umělců. Inspirovali se vzory tradičních kimon a klasickým japonským minimalismem.

FOTO: Akira Isogawa, Fukutoshi Ueno

Východní filosofie kladou důraz na lidské bytí v harmonii s přírodou, proto jsou při výrobě nábytku používány metody šetrné k prostředí, a jako hlavní materiál je zpracováváno dřevo. Jídelní stůl na obrázku je vyroben z bambusového dřeva.

Východní filosofie kladou důraz na lidské bytí v harmonii s přírodou, proto jsou při výrobě nábytku používány metody šetrné k prostředí, a jako hlavní materiál je zpracováváno dřevo. Jídelní stůl na obrázku je vyroben z bambusového dřeva.

FOTO: Haiku designs

Často se setkáme v japonském interiéru i s tradičními lampami, teplé světlo prozařuje skrz rýžový papír. Existuje mnoho variant - elegantní vysoké, které stojí v rohu místnosti nebo i menší závěsné na strop.

Tradiční paravany s motivy japonského písma

Tradiční paravany s motivy japonského písma

FOTO: fotobanka Profimedia

Pro úsporu místa vymýšlí Japonci všelijaké triky. Libují si ve skládacím nábytku, rozkládají křesílka, postele, nebo přenosné židle.

Polohovací křeslo z přírodní matrací z bavlny, lze ho využít jako postel - má tři polohy. Klasický kus nábytku japonského interiéru, který odhaluje praktičnost a minimalismus japonské kultury.

Polohovací křeslo z přírodní matrací z bavlny, lze ho využít jako postel - má tři polohy. Klasický kus nábytku japonského interiéru, který odhaluje praktičnost a minimalismus japonské kultury.

FOTO: Chinawall

Skladná japonská židle, vyrobena z masivu. V Japonsku se využívá kvůli úspoře místa a díky lehké manipulaci.

Skladná japonská židle, vyrobena z masivu. V Japonsku se využívá kvůli úspoře místa a díky lehké manipulaci.

FOTO: Chinawall