Samozřejmě, že nevybíráme slunečník jen podle toho, jak vypadá. Půjde nám především o účel a kvalitu. Pořádné zastínění zahradního posezení je předpokladem fungující zahrady. A v letních měsících se pro nás zahrada stává rozšířeným obytným prostorem domu. Z toho důvodu se spíš zaměříme na slunečníky se zesílenou konstrukcí. Jejich předností je nejen dobrá stabilita, ale i větší plocha zastínění.

Hlavně kvalitní slunečník

To neznamená, že k příjemnému letnímu relaxování na zahradách a terasách potřebujeme jen profi slunečníky. Vybírat můžeme z mnoha variant, ať už podle způsobu použití, barvy, materiálu, velikosti nebo designu, ale i podle toho, jestli si slunečník pořizujeme na zahradu, na pláž, verandu, či na balkon. I podle všech těchto kritérií máme na výběr širokou škálu zahradních slunečníků, a to jak do malé, tak i velké zahrady.

Volbu slunečníku vždy přizpůsobíme velikosti prostoru, který potřebujeme zastínit.
Slunečníky lze kombinovat také s kvalitním a odolným zahradním nábytkem. Běžně jsou k dostání slunečníky s průměrem od 2,3 m do 4 m s kovovou nebo dřevěnou konstrukcí, s kloubem či výkyvné. Podle tvaru rozlišujeme slunečníky kulaté nebo čtvercové. Čtvercové se více hodí na terasy či verandy.

Ke slunečníkům patří také příslušenství v podobě různých druhů závaží a stojanů. Ať už zvolíme slunečník výkyvný, multifunkční, s lankem nebo kličkou, obdélníkový, kulatý, hliníkový, dřevěný, ocelový, v moderním nebo klasickém provedení, voděodolný či dětský, měl by nás spolehlivě ochránit.

Ochrana před UV zářením

Přirozené UV světlo ze slunečního záření potřebujeme pro tělesnou i duševní rovnováhu. Ovšem vystavovat se slunci bez patřičné UV ochrany může způsobit poškození pokožky. Spolehlivě nás ochrání slunečníky s označením UV Standard 801, které nám mohou být při nákupu důležitým vodítkem.

UV ochrana textilií závisí na použitých materiálech a na výrobních postupech. Stupeň takové ochrany neposoudíme pouhým okem. Potřebné testy dělají nezávislé zkušebny, které kromě ochranného faktoru textilie zkoumají i další parametry, jako jsou např. promočení a pružnost materiálu, odolnost proti oděru nebo způsob ošetřování.

Ochranný faktor je pak označen na štítku výrobku. Má-li slunečník např. UV ochranný faktor UPF 20, pobyt pod takovým slunečníkem lze prodloužit 20x oproti pobytu na přímém slunci, aniž by došlo k poškození pokožky. Protože slunečník neochrání pokožku před odraženým UV zářením, budeme používat i v tomto případě ochranné krémy.