Samozřejmě, že nevybíráme slunečník jen podle toho, jak vypadá. Půjde nám především o účel a kvalitu. Pořádné zastínění zahradního posezení je předpokladem fungující zahrady. A v letních měsících se pro nás zahrada stává rozšířeným obytným prostorem domu. Z toho důvodu se spíš zaměříme na slunečníky se zesílenou konstrukcí. Jejich předností je nejen dobrá stabilita, ale i větší plocha zastínění.

Zahradní slunečník o průměru 200 cm ve žluté barvě (4490 Kč) má stříbrnou nosnou tyč o průměru 38 mm, není výškově nastavitelný ani sklopitelný do strany.

Zahradní slunečník o průměru 200 cm ve žluté barvě (4490 Kč) má stříbrnou nosnou tyč o průměru 38 mm, není výškově nastavitelný ani sklopitelný do strany.

FOTO: KETTLER

Hlavně kvalitní slunečník

To neznamená, že k příjemnému letnímu relaxování na zahradách a terasách potřebujeme jen profi slunečníky. Vybírat můžeme z mnoha variant, ať už podle způsobu použití, barvy, materiálu, velikosti nebo designu, ale i podle toho, jestli si slunečník pořizujeme na zahradu, na pláž, verandu, či na balkon. I podle všech těchto kritérií máme na výběr širokou škálu zahradních slunečníků, a to jak do malé, tak i velké zahrady.

K multifunkčnímu výkyvnému slunečníku Samos 290 (6242 Kč bez DPH) se dodává plachta v barvě oranžové, přírodní, červené a tmavě hnědé. Slunečník lze naklápět a otáčet o 180°. Dodává se včetně ochranného obalu a stojanu bez betonových dlaždic!

K multifunkčnímu výkyvnému slunečníku Samos 290 (6242 Kč bez DPH) se dodává plachta v barvě oranžové, přírodní, červené a tmavě hnědé. Slunečník lze naklápět a otáčet o 180°. Dodává se včetně ochranného obalu a stojanu bez betonových dlaždic!

FOTO: DAKO

Volbu slunečníku vždy přizpůsobíme velikosti prostoru, který potřebujeme zastínit.
Slunečníky lze kombinovat také s kvalitním a odolným zahradním nábytkem. Běžně jsou k dostání slunečníky s průměrem od 2,3 m do 4 m s kovovou nebo dřevěnou konstrukcí, s kloubem či výkyvné. Podle tvaru rozlišujeme slunečníky kulaté nebo čtvercové. Čtvercové se více hodí na terasy či verandy.

Řešením vhodného a elegantního zastínění jsou také systémy SunSquare, dělané modulárně i na míru. Plachty se hodí na balkony, střešní zahrady, terasy i dětská hřiště. Jednou plachtou lze pokrýt až 60 m2 plochy, přičemž jde použít i více plachet najednou.

Řešením vhodného a elegantního zastínění jsou také systémy SunSquare, dělané modulárně i na míru. Plachty se hodí na balkony, střešní zahrady, terasy i dětská hřiště. Jednou plachtou lze pokrýt až 60 m2 plochy, přičemž jde použít i více plachet najednou.

FOTO: SUNSQUARE

Ke slunečníkům patří také příslušenství v podobě různých druhů závaží a stojanů. Ať už zvolíme slunečník výkyvný, multifunkční, s lankem nebo kličkou, obdélníkový, kulatý, hliníkový, dřevěný, ocelový, v moderním nebo klasickém provedení, voděodolný či dětský, měl by nás spolehlivě ochránit.

Zahradní slunečník s rozměrem plátna 250 cm v červené barvě (4990 Kč) je doplněn nosnou tyčí ve stříbrné barvě.

Zahradní slunečník s rozměrem plátna 250 cm v červené barvě (4990 Kč) je doplněn nosnou tyčí ve stříbrné barvě.

FOTO: KETTLER

Ochrana před UV zářením

Přirozené UV světlo ze slunečního záření potřebujeme pro tělesnou i duševní rovnováhu. Ovšem vystavovat se slunci bez patřičné UV ochrany může způsobit poškození pokožky. Spolehlivě nás ochrání slunečníky s označením UV Standard 801, které nám mohou být při nákupu důležitým vodítkem.

Slunečník Ensombra - design José A. Gandía vyrábí Gandía Blasco (cena od 42 120 Kč), má konstrukci ze zinkované lakované oceli a stínicí část z fenolových plátů. Je dostupný v několika barvách. EGOÉ

Slunečník Ensombra - design José A. Gandía vyrábí Gandía Blasco (cena od 42 120 Kč), má konstrukci ze zinkované lakované oceli a stínicí část z fenolových plátů. Je dostupný v několika barvách. EGOÉ

FOTO: EGOÉ

UV ochrana textilií závisí na použitých materiálech a na výrobních postupech. Stupeň takové ochrany neposoudíme pouhým okem. Potřebné testy dělají nezávislé zkušebny, které kromě ochranného faktoru textilie zkoumají i další parametry, jako jsou např. promočení a pružnost materiálu, odolnost proti oděru nebo způsob ošetřování.

Slunečník Panda Corfu (10 556 Kč) s boční nohou a průměrem střechy 350 cm je vybaven oboustranným naklápěním střechy až do 90° s možností otáčení o 380°.

Slunečník Panda Corfu (10 556 Kč) s boční nohou a průměrem střechy 350 cm je vybaven oboustranným naklápěním střechy až do 90° s možností otáčení o 380°.

FOTO: MOUNTFIELD

Ochranný faktor je pak označen na štítku výrobku. Má-li slunečník např. UV ochranný faktor UPF 20, pobyt pod takovým slunečníkem lze prodloužit 20x oproti pobytu na přímém slunci, aniž by došlo k poškození pokožky. Protože slunečník neochrání pokožku před odraženým UV zářením, budeme používat i v tomto případě ochranné krémy.

Nová řada slunečníků Profiline s hliníkovou konstrukcí vyniká vysokou pevností, dlouhou životností a komfortně jednoduchou obsluhou. Model Profiline 330 cm (4999 Kč bez DPH ) má lankové ovládání. Kvalitní plachtovina zaručuje vynikající UV ochranu.

Nová řada slunečníků Profiline s hliníkovou konstrukcí vyniká vysokou pevností, dlouhou životností a komfortně jednoduchou obsluhou. Model Profiline 330 cm (4999 Kč bez DPH ) má lankové ovládání. Kvalitní plachtovina zaručuje vynikající UV ochranu.

FOTO: DAKO

Slunečník Star Line 275 (3970 Kč) s naklápěcím kloubem střechy lze doplnit stojanem pod slunečník za 1710 Kč.

Slunečník Star Line 275 (3970 Kč) s naklápěcím kloubem střechy lze doplnit stojanem pod slunečník za 1710 Kč.

FOTO: MOUNTFIELD