Pro mladé designéry je tak jasnou zprávou: vystavujte na Designbloku a pokud navrhnete něco zajímavého, velmi pravděpodobně budete nominováni i na Czech Grand Design. Pokud budete svůj design vystavovat kdekoliv jinde, máte velkou šanci, že si vás porota soutěže nevšimne.

Nápojový set Ufo pobaví, Pin Up váza je neotřelý originál

Zdařilý a vtipný je například návrh z Cohn studia, nápojový set Ufo. Po rozložení hlavičky ufona získáte dvě skleničky na červené víno. Na Designéra roku je nominován i Jan Čapek za design vázy Pin Up. Popové vázy vynikají nápadem a vtipem, nominaci si za ně Čapek rozhodně zaslouží.

Pin Up váza je vzpomínkou na modelky, které pózují na plakátech na přehnaně atraktivních vývěskách s výrazem, který je prezentuje jako atraktivní sex symbol. Mají přitáhnout konzumenty k nabízenému zboží, případně k jejich vzhledu a nikoliv k jejich vyjadřovaným charakterovým vlastnostem.

Čapkovi se podařilo skloubit popový vzhled vázy s neotřelým nápadem a dát najevo, co si o takových ikonách masové kultury myslí.

Slaměné hodiny nejsou žádnou novinkou 

Vít Cimbura vnáší do nominací uměleckého ducha se svou kolekcí nástěnných hodin. Na druhou stranu je třeba jim upřít čistou originalitu. Výtvarník František Skála vytváří velmi podobné objekty, takže Cimbura rozhodně nebude prvním, kdo přichází na scénu s tímto výtvarným pojetím.

Váza Mlékovka sází jen na retro vzhled

Jakub Berdych za design váz Mlékovky, které jsou sice poměrně zdařilým retro kouskem, ale žádný převratný nápad, za který by měl být nominován na designéra roku, to rozhodně není. Jakub Berdych úzce spolupracuje s Maximem Velčovským, proslavilo je právě retro, kterého už ale bylo dost.

Ani Velčovský v nominacích na Designéra roku nechybí. Nominován je za kolekci Underground Souvenirs. Ve své poslední tvorbě se Velčovský odklání od funkčnosti navržených děl, která už neslouží jako předměty užitné povahy, ale jako věci, které jsou určeny jen našemu pohledu.

Důkazem jeho snah je i tato kolekce. I Velčovský stále zůstává u retra, které jej proslavilo.

V oblasti osvětlení byli nominováni například Rony Plesl a Boa Design se svými pojetími moderních lustrů.

Retrokousky, s kterými přišel už Velčovský se snaží překvapit značka Whitefruits, která je nominována za novou kolekci představenou na letošním Designbloku. Cibulákovým vzorem na klasických čajových hrncích, které si pamatujeme ze sklonku minulého režimu ale rozhodně nepřekvapí.

Sedací nábytek překvapuje originalitou

René Šulc získal nominaci za novou kolekci svítidel pro Lucis, stolní lampu Verso a houpací křeslo Swing pro mini interiér.

Křeslo Swing je působivým kouskem do obýváku, který má jednu velkou přednost. Designově nekopíruje žádné slavné křeslo a je na něm vidět, že si přes navrhování Šulc dělal podrobné rešerše. Navíc skvěle zapadá do futuristického stylu Šulcových návrhů, o kterých se více dočtete zde.

Ze sedacího nábytku, který by mohl vynést svému autorovi prestižní titul je i židle Barovka 1 od Matěje Chabery, který dokazuje, že barová židle je pro návrháře výzvou, které se mohou zhostit se ctí a ukázat na ní své umělecké cítění. Zajímavým sedacím kouskem je i židle Uhlák připomínající kovovou koupací vanu nebo naběrák na uhlí.

Další kolo soutěže Czech Grand Design proběhne 15. ledna, z něj vzejde užší výběr nominovaných. Po třetím hlasovacím kole pak budou známí vítězové jednotlivých ocenění Czech Grand Designu. Po vyhlášení vítězů v jednotlivých kategoriích bude následovat výstava oceněných v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, ta začne 10.března.