Nabízí se tu moderní bydlení v řadových rodinných domech postavených v anglickém stylu za cenu srovnatelnou s cenou jejich pražského bytu v osobním vlastnictví.

„Uchvátily nás domy připomínající s trochou fantazie anglický venkov, kde jsme pobývali pár let služebně, ale hlavně nás zaujalo energeticky úsporné bydlení s využitím fotovoltaických panelů, umožňujících provozovat domácnost téměř zdarma,“ uvádí Petr. Pozvali nás na návštěvu vzorového EKO domu v Lešanech. Je úplně stejný jako jejich dům, který zatím bohužel nestihli zařídit.

Vstup do domu z ulice je pohodlný a ani tady majitelé neshledali žádné nedostatky.

Vstup do domu z ulice je pohodlný a ani tady majitelé neshledali žádné nedostatky.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Vhodná dispozice

Dům se Drobným líbil hlavně proto, že je úsporný a zároveň poskytuje dostatečné pohodlí.

„Oslovila nás i jeho dispozice. Je jako ušitá na míru našim potřebám. Je sice navržena pro početnější rodinu a my jsme dva. Zato máme tři dospělé děti, které bydlí samostatně, ale počítáme s jejich častými návštěvami. Chceme, aby tu měli oba synové i dcera své zázemí,“ svěřuje se Marcela a připouští, že je zlákala i předzahrádka. Není moc velká a právě to Drobným vyhovuje. Dřevěná terasa přímo vybízí k postavení zastřešené pergoly, která se bude vkusně doplňovat s vysázenými květinami.

Plovoucí podlaha v dezénu ořech sjednocuje obývací prostor, který tvoří kuchyň, jídelna a TV kout.

Plovoucí podlaha v dezénu ořech sjednocuje obývací prostor, který tvoří kuchyň, jídelna a TV kout.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Obytné přízemí

Do propojeného obytného přízemí se vstupuje z předsíně. Marcela s Petrem se vzdali příčky mezi kuchyní a obývákem. Výsledkem je zvětšený obytný prostor. Oba mají rádi hodně místa kolem sebe, takže jim toto řešení vyhovuje.

WC a umývárna v jednom jsou situovány v přízemí, kam se vchází z předsíně.

WC a umývárna v jednom jsou situovány v přízemí, kam se vchází z předsíně.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Uprostřed přízemí jsou situovány schody do druhého podlaží. Kuchyňské okno na jedné straně obývacího prostoru vede do ulice a na druhé straně se vstupuje francouzským oknem na již zmíněnou dřevěnou terasu se zastřešenou pergolou, kde je pohodlné ratanové posezení.

Soukromí a ložnice

V prvním podlaží jsou tři pokoje a také prostorná koupelna se sprchovým koutem i rohovou vanou. Jeden z pokojů budou používat Drobní jako ložnici, další dva budou obývat synové a dcera.

Podkrovní místnost ve třetím podlaží bude sloužit jako pokoj pro hosty, ale majitelé ji budou využívat také jako pracovnu.

Podkrovní místnost ve třetím podlaží bude sloužit jako pokoj pro hosty, ale majitelé ji budou využívat také jako pracovnu.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Podkroví pod střechou tvoří poměrně velká místnost s dostatkem světla, které sem proudí střešními okny. Hostitelé se rozhodli, že ji budou používat zároveň jako pracovnu i pokoj pro hosty.

Dokončení domu

Marcela s Petrem si vybrali středový dům, ale měli možnost zvolit si dům na pravém či levém kraji, kde je dost místa na postavení garáže. A mohli mít i podsklepený dům s garáží.

Z obývací místnosti v přízemí se vchází na terasu a předzahrádku, které zpříjemní hlavně letní měsíce.

Z obývací místnosti v přízemí se vchází na terasu a předzahrádku, které zpříjemní hlavně letní měsíce.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Domy se dokončují na klíč ve třech verzích. Nejlevnější holodům, který má v interiéru jen obvodové stěny a zvenku je zcela dokončen, úplně vyloučili. Hlavně proto, že nemají žádné zkušenosti s kutilstvím. Dále se nabízela možnost exkluzivního dokončení domu, které zahrnuje různé vnitřní úpravy, ať už jde o posunutí či zrušení příček. „My jsme zrušili příčku mezi kuchyní a obývacím pokojem a mohli jsme si vybrat vnitřní vybavení jako jsou podlahy, obklady, dveře a další.

Pracovna ve druhém podlaží, podobně jako ostatní místnosti, je zařízena v přísném anglickém stylu.

Pracovna ve druhém podlaží, podobně jako ostatní místnosti, je zařízena v přísném anglickém stylu.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Nakonec jsme dali přednost EKO domu, kde počítáme s nulovými náklady na provoz díky fotovoltaickému zařízení na střeše domu. Tvoří ho šest fotovoltaických panelů o celkovém výkonu 2,52 kW. Jejich pořizovací cena je 440 000 korun včetně centrální regulace topného systému, který sníží náklady na vytápění až o 30 %.

Vkusně obložená prostorná koupelna ve druhém podlaží je vybavena rohovou vanou i sprchovým koutem.

Vkusně obložená prostorná koupelna ve druhém podlaží je vybavena rohovou vanou i sprchovým koutem.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Návratnost vložených finančních prostředků do EKO domu je pro nás především skvělou investicí, ale jedná se i o významný ekologický prvek,“ uzavírají naše povídání majitelé.