Kvalitu čaje ovlivňuje významně způsob jeho skladování. Nevyhovuje mu vzduch, natož světlo!

Proto si vybíráme kvalitní dózy z keramiky, porcelánu i z tmavého skla se zabroušeným víčkem nebo silikonovým těsněním, které skladujeme na chladném a temném místě. Výběr a příprava čaje už závisí na příležitosti, při níž ho pijeme, na chuti i na ročním období či atmosféře.

Porcelánová řada Royal Gold je symbolem vytříbené elegance. Náznaky zlatých vzorů ve tvaru listu vytvářejí příjemnou dekoraci, ze které je patrný osobitý charakter. Dodává se v barvě krémové, červené bordó a v kobaltové modři (Zepter).

Porcelánová řada Royal Gold je symbolem vytříbené elegance. Náznaky zlatých vzorů ve tvaru listu vytvářejí příjemnou dekoraci, ze které je patrný osobitý charakter. Dodává se v barvě krémové, červené bordó a v kobaltové modři (Zepter).

FOTO: archiv firmy Zepter

Porcelánová řada Black & White představuje dokonalou vyváženost mezi tvarem a barevným kontrastem: bílý porcelán působí jako hladké malířské plátno určené pro zlaté geometrické dekory na černém malovaném pozadí (Zepter).

Porcelánová řada Black & White představuje dokonalou vyváženost mezi tvarem a barevným kontrastem: bílý porcelán působí jako hladké malířské plátno určené pro zlaté geometrické dekory na černém malovaném pozadí (Zepter).

FOTO: archiv firmy Zepter

Při přípravě čaje používáme dobrou pramenitou vodu nebo vodu z vodovodu, kterou můžeme přefiltrovat. Zásadně ji nepřevařujeme, aby neztratila svůj charakter.

Každý druh čaje vyžaduje jinou teplotu vody na zalití a jinou dobu louhování.

Většina zelených čajů je vícenálevových, zato černé čaje zaléváme jen jednou. Abychom si vychutnali jejich specifickou chuť, neochucujeme je cukrem ani citronem.

Univerzální řadu porcelánových šálků v pastelových barvách lze doplnit konvičkou a cukřenkou. Hodí se při přípravě čaje i kávy, lze použít v mikrovlnné rtoubě i myčce (kus od 49 Kč, Ikea).

Univerzální řadu porcelánových šálků v pastelových barvách lze doplnit konvičkou a cukřenkou. Hodí se při přípravě čaje i kávy, lze použít v mikrovlnné troubě i myčce (kus od 49 Kč, Ikea).

FOTO: archiv firmy Ikea

Nic se nevyjímá na stole tak jako jednoduchá bílá porcelánová souprava na čaj Symmerty Mood (Stonebridge, vlevo). Tradiční porcelán s květinovými vzory Flower of the Month plně vyhovuje i současným vysokým nároků (Stonebridge).

Nic se nevyjímá na stole tak jako jednoduchá bílá porcelánová souprava na čaj Symmerty Mood (Stonebridge, vlevo). Tradiční porcelán s květinovými vzory Flower of the Month plně vyhovuje i současným vysokým nároků (Stonebridge).

FOTO: archiv firmy Stonebridge

K přípravě čaje nám poslouží konvička nebo gaiwan (speciální šálek menšího objemu s pokličkou, který slouží k přípravě a pití čaje), nejlépe porcelánová nebo keramická. Hodí se i konvice skleněná nebo z nerez oceli. Zásadně nepoužíváme kovové konvice, které by mohly čaj znehodnotit. Konvičku pouze vyplachujeme vlažnou vodou, nikdy ji nečistíme agresivními prostředky. Před zalitím čaje konev vypláchneme horkou vodou kvůli předehřátí.

Šest keramických šálků na černém kovovém stojánku poslouží pro každodenní čajový obřad o páté - vlevo (1092 Kč, Entrada). Místo konvičky můžeme uchovat čaj dlouho horký nebo naopak studený ve stylové termosce Eva Solo (3165 Kč, Krásný domov).

Šest keramických šálků na černém kovovém stojánku poslouží pro každodenní čajový obřad o páté - vlevo (1092 Kč, Entrada). Místo konvičky můžeme uchovat čaj dlouho horký nebo naopak studený ve stylové termosce Eva Solo (3165 Kč, Krásný domov).

FOTO: archiv firem Entrada a Krásný domov