Nejdřív je třeba si zvolit barevnou škálu, ve které se chcete pohybovat. Stěna, na kterou budete nanášet výrazný tapetový motiv by měla být v obývacím pokoji ústřední a měla by na ni být upřena pozornost.

Trendy velí: zbytek pokoje vymalujte slabším odstínem

Výmalba zbytku pokoje je podle posledních trendů v podobné barevnosti jako barva motivu, ale jde o slabší odstín. Díky tomu je stěna s výrazným motivem ještě dominantnější.

Máte-li tapetu s motivem v tmavě hnědé barvě, zbytek pokoje vymalujte v béžovém tónu, pokud ve fialové, zvolte jemný poměnkový nádech. 

Výběr barev závisí na ekonomické situaci

Pokud vás zajímá, jaké barvy budou trendy pro nadcházející sezónu, tak vězte, že to záleží na ekonomické situaci. Vyplývá to ze závěrů analýzy barevných trendů, kterou zveřejnila společnost AkzoNobel, dodavatel barev a nátěrových hmot.

Z průzkumu je zřejmé, že zatímco výběr konkrétních barev se může lišit v závislosti na preferencích a zvyklostech jednotlivých světových regionů, trendy a interiérový design se v posledních desetiletích mění spíš podle toho, jak silná či slabá je v dané době ekonomika.

V kurzu budou optimistické a něžné barvy

V době finančního nedostatku budou podle analýzy vítězit především méně syté barevné tóny s nádechem bílé a méně výraznými odstíny.

Tento trend tak naznačuje posun k barvám, které odrážejí naši lepší náladu a pomáhají navodit optimistickou atmosféru.

V nudném interiéru pomůže výrazný motiv

Nespoléhejte se ale jen na barvy, s interiérem dovede udělat divy hlavně vybraný motiv. V kurzu jsou velké ornamenty připomínající starou zámeckou výmalbu. V minimalisticky zařízeném interiéru ale sáhněte spíš po geometrických vzorech.

Důležité je zvolit vhodný druh tapet. Vinylové tapety jsou vhodné do všech interiérů (na zdi, sádrokartony, umakart, různé omyvatelné nátěry), papírové tapety se nehodí jen do vlhkého prostředí.


Některé tapety z vláknité buničiny mají vrchní omyvatelnou vrstvu, kterou je možno přetírat disperzními, akrylovými i latexovými barvami. Pokud nás tak barva tapety začne nudit, není nic jednoduššího než její barvu změnit.

Důležité je provést kontrolu značek na etiketě. Některé druhy tapet jsou odolné proti umytí slabým roztokem mýdla, jiné můžete čistit i kartáčem. Liší se i stálost barevnosti tapety při vystavení slunci. Vezměte proto úvahu polohu stěny, na kterou budete tapetu umisťovat.