Hlavní inspirací tohoto stylu je předně moderní technologie - inspirací jsou vymoženosti, funkčnost a použití průmyslových materiálů. Průmyslovými materiály rozumíme koberce z plstí používané při stavbách, cihly, litou podlahu nebo gumovou podlahovinu používanou v nemocničních halách.

Cihelná dlažba výborně vypadá na plochách teras a všude tam, kde klademe extrémní požadavky na estetický vzhled (AKA, od 950 Kč/m2). .: Cihlová dlažba je v High-techovém interiéru dovolena v koupelně i v kuchyni.foto: Právo/archiv AKA

Tyto materiály mají jednu dobrou vlastnost - jsou velmi levné. Preferovanou barvou je uhlově černá a všechny odstíny šedé.

Interiér je plný surových materiálů

V interiéru nalezneme velké prosklené plochy, vystupující surové cihly na stěnách, kovy a plast. Zapomeňte tedy na klasické materiály - na dřevo, na klasické bílé zdi, na vlněné koberce. High-tech styl vyžaduje jiné, nové, neopracované - surové materiály. Stěny mohou být klidně pouze z betonu.

Nábytek je až ostentativně technicistní - police vypadají že jsou v pohybu, na křeslech jsou všechna funkční zařízení. Vše je viditelné - šrouby a matice, páky a páčky - nic není skryto.

.: Jedna z nejoblíbenějších pracovních High-techových židlí - židle Aeron. Pyšní se mnoha funkcemi: má výškovou nastavitelnost, regulovanou tuhost, nastavitelnou bederní opěrku i područku aj.foto: www.at-net.cz

Odhalována je konstrukce nábytku i stavby, v bytě ve stylu High-tech nalezneme obnažené nosné ocelové sloupy a podpěry. Kabely a trubky jsou odhaleny. Z konstrukčních nezbytností se tak stává žádoucí součást designu.

.: Netradiční posezení na rourách - nápad designéra Roberta Öhmana.foto: soutěž Red Dot Design

A jak vypadá taková High-techová stavba? Třeba jako Centre Pompidou v Paříži. Veškeré technologické zařízení je na této budově umístěno na vnější straně skleněné fasády. Při prvním otevření vzbudila tato architektura skandál, nyní je opěvována. Výraznou dominantou interiéru jsou eskalátory.

.: Centre Pompidou - konstrukce je zcela odhalena (vpravo dole: detail).foto: www.parisdigest.com, www.galinsky.com

Dnes se styl High-tech v interiéru většinou mísí s minimalismem. Jen málokdo totiž touží žít v jeho surové nevlídné náruči. High-tech styl se opravdu nehodí pro romantičky. Je to drsný styl pro ty, kteří se obdivují možným funkcím více než líbivé estetice.