Vzrůstající oblibu v prodeji klimatizací domácností a kanceláří zaznamenávají modely s tzv. invertorovou technologií. Na rozdíl od klasického provedení dokáží regulovat teplotu v místnosti mnohem přesněji a s nižší spotřebou energie. Vyplatí se zejména při celoročním využití klimatizace na chlazení i vytápění.

.: I v parném létě vás klimatizace zchladífoto: LG/www.lg-klimatizace.cz
Co radí odborník
Tomáš Roštlapil z Whirlpool ČR říká, že pro výběr vhodného typu a výkonu klimatizace je dobré se poradit s odborníkem. Výkon dle něj totiž nezávisí jen na rozměrech místnosti, ale také na jejím uspořádání, velikosti a orientaci oken, počtu osob v místnosti apod.

.: Klimatizace vhodná do kanceláře
Pokud budete používat klimatizaci větší část roku, informujte se na její spotřebu. Nejúspornější modely jsou označeny energetickou třídou A, naopak modely s vysokou spotřebou mají třídu D nebo E. Dle něj pravidelnou údržbou a čištěním výrazně prodloužíte životnost vaší klimatizace.

Pro potřeby menších objektů existují v zásadě dva typy klimatizací
Přenosná klimatizace je mobilním přístrojem, který lze bez dalších stavebních zásahů postavit do místnosti a v případě potřeby ji jednoduše přemístit.

.: Klasický větrák je lehce přenosnýfoto: NOVINKY/Jakub Kynčl
Kromě zapojení do elektrické sítě vyžaduje tento typ také odvětrání teplého vzduchu, které se provádí zpravidla flexibilní hadicí ven z místnosti. Účinnost přenosné klimatizace zdaleka nedosahuje efektivity dělených klimatizací.

Dělená klimatizace zahrnuje dvě jednotky, vnitřní, umístěnou v místnosti na stěně pod stropem a vnější jednotku, která se instaluje na zeď, střechu nebo např. balkón. Teplo je odváděno potrubím. Instalace vyžaduje zpravidla stavební zásah. Cena je však vyšší.

.: Model cirkulace vzduchufoto: archív firem LG Electronics Inc, UTAX, Artel, Carrier
Jaké další funkce může klimatizace mít
Kromě funkce chlazení vzduchu mají klimatizace další řadu užitečných funkcí - lze je použít pro větrání nebo odvlhčování místnosti, většina kvalitních modelů obsahuje různé filtry, které čistí vzduch od prachu i bakterií.