V garsoniéře velké 40 m2 včetně lodžie neplánovala žádnou zásadní změnu dispozice, ale rekonstrukci bytového jádra včetně výměny oken, dveří a podlah. Milým překvapením bylo, že veškeré práce trvaly jeden měsíc a postupovaly podle předem stanoveného harmonogramu. Ohromnou výhodou bylo, že realizační firma dostala vyklizený byt, kde mohly ihned začít bourací práce.

V návaznosti na ně přišli zedníci, instalatéři, elektrikáři, obkladači, malíři a podlaháři. Dalším plusem bylo, že se rekonstrukce obešla bez schvalování stavebním úřadem. Nezasahovalo se totiž do nosných stěn, stačilo jen povolení družstva vlastníků a ohlášení rekonstrukce majitelům ostatních bytů v domě.

V obývacím pokoji propojeném s kuchyní se měnilo okno, dveře a také podlaha.

V obývacím pokoji propojeném s kuchyní se měnilo okno, dveře a také podlaha.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Konečná podoba bytu se ladila

I když Zuzana byt znala, neměla úplně jasno, jak by měl vypadat. O jeho konečné podobě, kterou si vybírala ze čtyř návrhů, jednala společně se zástupcem realizační firmy, v tomto případě Nabastavu.

Nejvíce ji oslovila verze, kde se v koupelně vzdala vany ve prospěch sprchového koutu. Tato varianta zahrnovala vybourání původní příčky mezi koupelnou a kuchyní, ale také mezi obývacím pokojem a předsíní kvůli dveřím. Nová příčka se vyzdila tak, že vznikla členitější dispozice koupelny s WC.

V současné členitější koupelně se našlo místo pro sprchový kout, umyvadlo i WC.

V současné členitější koupelně se našlo místo pro sprchový kout, umyvadlo i WC.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Ke změnám došlo i na opačné straně v kuchyni. Tady se na úkor sprchového koutu posunula polovina příčky a zmenšil se o trochu prostor. Podle hostitelky to vůbec není na škodu. V koupelně se vystavěla nika pro sprchový kout a ještě tu zůstalo dost místa pro umyvadlo, pračku a pro částečně oddělenou toaletu. Z konstrukčního hlediska tu je zvýšený sokl kvůli osazení rozvodů do stěny.

Kuchyň vychází dispozičně z koupelny, ale na rozdíl od původní nabízí nová kuchyňská linka dvě pracovní plochy, které si Zuzana pochvaluje. I když tu ubylo trochu místa, je současná moderní kuchyň vybavena mnohem účelněji. Jediné, co tu bude majitelka měnit, je stůl. Ten stávající je obdélníkový a zabírá veškeré místo od okna k lince.

Nové uspořádání kuchyně nabízí dvě pracovní plochy proti sobě, což je praktické řešení.

Nové uspořádání kuchyně nabízí dvě pracovní plochy proti sobě, což je praktické řešení.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Materiály podle vlastního vkusu

Hostitelka si samozřejmě vybírala veškeré zařizovací předměty do koupelny, nábytek do kuchyně a obýváku i materiály a barvy sama.

Pro výmalbu zvolila bílou barvu, která dobře ladí s dekorem dřeva. Ten se objevuje v celém bytě. V obýváku na nábytku v kombinaci s bílou barvou, také na podlaze, na kuchyňské lince i na dveřích. Dveře v koupelně jsou předstěnové, otevírají se uvnitř koupelny a dveře do obýváku jsou zasazeny do pouzdra právě proto, aby do obýváku nezasahovaly.

V obývacím pokoji se nedělaly žádné dispoziční změny, zato se měnila původní okna za plastová se zvýšenou ochranou kování a bezpečnostním sklem. Byt se nachází v prvním podlaží, proto tu byly zvoleny ochranné a bezpečnostní prvky. Rovněž se tu měnil starý radiátor za nový. Na podlahu bylo vybráno PVC s povrchovou úpravou podobající se dřevu.

Prosklené dveře zasazené do pouzdra umožňují z obou stran instalovat nábytek.

Prosklené dveře zasazené do pouzdra umožňují z obou stran instalovat nábytek.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

V kuchyni, jež patří mezi nejfrekventovanější prostory v bytě, dala Zuzana přednost keramické dlažbě a obkladům. Dlažba se barevně doplňuje s kuchyňskou linkou i s podlahou v obýváku. Oba typy podlah se snadno udržují, což byl další důvod, proč si je vybrala.

Koupelna je obložena dlaždicemi v příjemných teplých barvách, které kontrastují s bílým umyvadlem, policemi a WC.

Sprchový kout je nápaditě a vkusně obložen a vybaven praktickým sprchovým panelem.

Sprchový kout je nápaditě a vkusně obložen a vybaven praktickým sprchovým panelem.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

V koupelně se bouralo umakartové jádro, vyzdívaly se příčky a instalovaly rozvody.

V koupelně se bouralo umakartové jádro, vyzdívaly se příčky a instalovaly rozvody.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Další úpravy se plánují v předsíni

Majitelka samozřejmě ví, že předsíň je takřka vizitkou bytu. Ale jak říká, všechno najednou se zvládnout nedá, hlavně finančně. Rekonstrukce stála 460 000Kč a kuchyň bez spotřebičů kolem 45 000 Kč. V předsíni je zatím skladiště a veškeré věci včetně šatstva se tu nacházejí v provizorních krabicích. Až našetří potřebnou sumu, pořídí si účelnou šatní skříň a z předsíně se rázem stane plnohodnotný reprezentativní prostor. Věří, že to nebude trvat moc dlouho.

Horší to bude s lodžií. Zuzana totiž zamýšlí její zasklení. Domnívá se, že tato akce bude o něco nákladnější než šatní skříň. I tento záměr by chtěla uskutečnit co nejdřív, protože zasklená lodžie znamená více prostoru a větší úsporu tepla. Ovšem prioritou číslo jedna je záclona na okno v obýváku, kterou si dosud nestihla pořídit. Ale i bez záclony se jí v moderním bytě po babičce žije příjemně!