Hlavní obsah

Praha 2 nepůjde při zvyšování nájemného nadoraz

Radnice druhé pražské části bude nájemné zvyšovat mnohem méně, než jí to umožňuje zákon. Radní se totiž budou řídit tabulkou pro maximální přírůstky nájemného platnou pro minulý rok. Letošní tabulky umožňují větší zdražení.

Praha 2 nepůjde při zvyšování nájemného nadoraz

Podle zástupkyně starostky Prahy 2 Evy Paulové bude radnice zdražovat na maximum, ale podle loňských sdělení.

Metr čtvereční v Novém Městě tak bude po zdražení v roce 2008 stát 63 korun, na Vinohradech nebo Vyšehradě o dvě koruny méně. V ostatních částech se ceny vyšplhají na necelých 56 korun.

Zvyšovat nájemné se nebude u bytů se smluvním nájemným nebo bytů zvláštního určení. Do této skupiny patří například bezbariérové bydlení. Zdražování se netýká také bytů pro mladé rodiny nebo některých neziskových organizací. Radnice Prahy 2 chce také vypracovat koncept sociálního bydlení.

Hlučné oblasti možná bez zdražení

Radní uvažují také o vytipování oblastí, které jsou postižené hlukem. V příštím roce by se v těchto bytech nemuselo nájemné zvyšovat. "Pro rok 2008 se nám to nezdálo důležité, zdražení není tak citelné," sdělila Paulová.

Deregulace nájemného bude probíhat až do roku 2010. Po jejím skončení má ve většině případů roční nájemné dosáhnout asi pěti procent z ceny nemovitosti. V souvislosti s uvolněním nájenmného se očekává i zájem lidí o výměnu bytů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků