Hlavní obsah

Nájmy městských bytů podraží až o třetinu

Několik set korun měsíčně navíc vydají od ledna příštího roku jihočeské rodiny, které žijí v bytech s regulovaným nájmem. Většina měst využije možnosti zvýšení nájemného a činže zdraží. Do obecních pokladen tak chtějí radní získat více peněz na stále dražší údržbu bytového fondu.

Nájmy městských bytů podraží až o třetinu

Horní hranici pro zvyšování nájmů určuje ministerstvo pro místní rozvoj. Většina měst ji využívá beze zbytku. Na jihu Čech se místy měsíční platby zvýší až o třetinu. V Českých Budějovicích, Strakonicích, Českém Krumlově a Jindřichově Hradci zatím o konečné sazbě nerozhodli. Učiní tak ale nejspíš do konce prázdnin nebo těsně po nich.

V ostatních větších městech se už lidé dozvěděli či se v nejbližších týdnech dozvědí, jak se částka za činži změní.

V Písku a Táboře už radnice rozhodly

Razantní zvýšení činží čeká na obyvatele městských bytů v Písku. Od ledna zaplatí až o 27 procent navíc. U bytu první kategorie tak cena vzroste o téměř šest korun za metr čtvereční na 25,27 koruny. Těchto bytů má přitom radnice nejvíc, 1950 z 2120. Měsíčně tak domácnosti bydlící v bytech první kategorie zaplatí až o 400 korun více.

"Zvýšení nájemného se nevztahuje na byty postavené se státní dotací po 30. červnu 1993, byty v domech s pečovatelskou službou a vydraženým nájemným," uvedl Tomáš Vojík z Domovní a bytové správy v Písku.

Zdražovat bude i druhé největší jihočeské město. Obyvatelé nejlepších městských bytů v Táboře se musejí připravit, že od příštího roku zaplatí na nájemném o čtvrtinu více než dosud.

Měsíční nájem vzroste u bytů první kategorie o 24,4 procenta, což je z 21,17 koruny za metr čtvereční na 26,33 koruny. Řekla to vedoucí odboru správy majetku města Dana Švecová. U třípokojového bytu s rozlohou 70 metrů čtverečních tak rodina zaplatí o 4334 korun ročně navíc. Město spravuje asi 4500 bytů s regulovaným nájemným.

Prachatičtí radní nedávno rozhodli, že nájemné zvýší v průměru o pět korun za metr čtvereční. V městských bytech první kategorie se tak do konce roku 2008 bude platit za metr čtvereční 25,27 koruny, což je o 22 procent víc než nyní. Například u bytu o 80 metrech čtverečních se činže zvedne asi o 430 korun. Za rok tak lidé vydají asi o 5150 korun víc.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků