Otevření mostu přihlížely v Přerově tisíce obyvatel. Doprovodily ho přelety vojenských vrtulníků a průvod sokolů, krojovaných Hanáků, vojáků v dobových uniformách, cyklistů, mažoretek, představitelů magistrátu a obyvatel Přerova.

Most je osázen betonovými stromy a sochou mohutného zubra. Umožňuje průjezd jedním směrem a pohyb pro pěší a cyklisty. Je tam i místo pro posezení na lavičkách. Most je široký 12,5 metru a délka přemostění činí 71,5 metru. Ornitologové prosadili, že na spodní straně konstrukce došlo k vytvoření 12 umělých vlaštovčích hnízd.

Otevření nového Tyršova mostu v Přerově se stalo velkým svátkem, doprovodily ho procházkou tisíce lidí.

Otevření nového Tyršova mostu v Přerově se stalo velkým svátkem, doprovodily ho procházkou tisíce lidí.

FOTO: Jiří Růžička, Právo

„Nová podoba mostu se rodila v těžkých bolestech,“ připomněl primátor Přerova Jiří Lajtoch (ČSSD). Stavbaři narazili v korytě řeky na neočekávané množství dřevěných pilot a zbytků starého mostu, jejichž odstraňování je při stavbě zdrželo.

Archeologové v místech jižního předpolí našli základy kostela svatého Marka. Sakrální stavba je významná i tím, že byla spjata s tehdejšími osobnostmi místní Jednoty bratrské, mezi které patřil i Jan Amos Komenský.

Otevření nového Tyršova mostu v Přerově se stalo velkým svátkem, doprovodily ho procházkou tisíce lidí.

Slavnost doprovodily přehlídky krojovaných Hanáků

FOTO: Jiří Růžička, Právo