Pritzkerově ceně se mezi architekty říká také Nobelova nebo Oscar, je totiž stejně prestižní. Je udělována už od roku 1979 a Nobelovce je podobná i co do své formy. Získávají ji jednou za rok žijící autoři, kteří se svou tvorbou nesmazatelně zapsali do dějin architektury. Oceňován je i nesporný talent a vize, kterou podle poroty architekt Wang Shu má.

Porota ocenila jeho přístup k tradiční čínské architektuře, kterou oživuje moderními prvky, ale přesto zachovává její formu.

"Ocenění je pro mne velkým překvapením. Jsem nesmírně poctěn Pritzker Architecture Prize. Najednou jsem si uvědomil, že jsem v posledních deseti letech vytvořil spoustu staveb. To dokazuje, že seriózní a tvrdá práce a vytrvalost vede k pozitivním výsledkům," sdělil Shu.

Kampus (Xaiangsjang) v Hangzhou v Číně.

Kampus (Xaiangsjang) v Hangzhou v Číně

FOTO: LV Hengzhong, Amateur Architecture studio

Devětačtyřicetiletý architekt se narodil v provincii Xinjiang - největší z čínských provincií co do rozlohy. Po studiích si spolu se svou manželkou Lu Wenyu založil v roce 1997 amatérské architektonické studio v Hangzhou v Číně.

Shu se dlouhá léta učil tradičním čínským architektonickým a kulturním tradicím a snažil se naučit klasické techniky stavění čínských staveb.

Fasáda kampusu je obložena odolným dřevem.

Fasáda kampusu je obložena odolným dřevem.

FOTO: Lu Wenyu, Amateur Architecture Studio

Detaily staveb letošního laureáta inspiraci tradicí jasně prozrazují. Stěny staveb jsou například z velmi rozdílných materiálů. Tak jako kdysi, kdy se často použil materiál, který byl právě po ruce. Shu často používá i recyklované materiály - ty pak dělníci používají podle své momentální chuti a nálady.

"Jeho stavby mají jedinečnou schopnost evokovat minulost," uvedla porota soutěže při udělování ceny. Podle poroty jsou jeho stavby unikátní i tím, že poskytují "klidné prostředí pro život".

Pavilon v Číně, v Šanghaji má originálně řešenou fasádu.

Pavilon v čínské Šanghaji má originálně řešenou fasádu.

FOTO: LV Hengzhong, Amateur Architecture studio

Wang Shu je profesorem a vedoucím školy architektury na Akademii výtvarných umění v čínském městě Hangzhou. Své studenty učí, aby brali architekturu jako "prostou součást každodenního života".

Keramický dům je masivní stavbou s dlouhou životností (Jinhua, Čína).

Keramický dům je masivní stavbou s dlouhou životností (Jinhua, Čína).

FOTO: LV Hengzhong, Amateur Architecture studio

Mezi Shuovy návrhy ale patří i velmi moderní stavby, které poskytují životní prostor velkému množství lidí a umožňují tak relativně komfortní život i v přeplněných centrech měst.

Vertikální apartmény navrhl Wang Shu pro Hangzkou v Číně.

Vertikální apartmány navrhl Wang Shu pro Hangzhou v Číně.

FOTO: Lu Wenyu, Amateur Architecture Studio

V roce 2011 už Wang Shu získal Zlatou medaili architektury (Grande Medaille d'or) z l'Académie d'Architecture Francie. Pritzker Prize je tak vyvrcholením jeho kariéry a zatím nejvýznamnějším oceněním, kterým se může pochlubit. Laureát navíc kromě medaile obdrží finanční ocenění sto tisíc dolarů.

"Skutečnost, že porota vybrala architekta z Číny, představuje významný krok v uznání úlohy, kterou bude Čína hrát v rozvoji architektonických ideálů," uvedla porota soutěže, kterou sponzoruje Nadace Hyatt, které předsedá Thomas J. Pritzker.

V porotě soutěže zasedla letos i světoznámá architektka Zaha Hadid, která v poslední době navrhla například i zajímavou stavbu školy s běžeckou dráhou. [celá zpráva]