Kvůli pracím, s nimiž se původně nepočítalo, schválili radní zvýšení nákladů. Oprava si vyžádá asi 60 miliónů korun, řekl ve středu novinářům náměstek primátora Ladislav Macek.

Protiletecký kryt našli dělníci pod částí domu směřující k parku. V geologických sondách dělaných před stavbou ho neobjevili. Protože v místě, kde se kryt nachází, má být zahrádka nové kavárny, se podzemní objekt zasype. O tom, že by se kryt opravil a dál využíval, se podle Macka neuvažovalo.

Stavba podraží také kvůli dražím technologiím. Do domu se například bude instalovat výtah s vyšší nosností, aby jím galeristé mohli dopravovat vystavované exponáty. Na střeše se při opravě použije bezpečnostní sklo, s nímž se původně nepočítalo, rozšíří se statické zajištění objektu a vylepší topení.

Výstavní i divadelní sál

Dům umění funguje jako výstavní instituce pod správou Brna. Letos v Brně uspořádala například přehlídku Sochy v ulicích. Sochaři a výtvarníci při ní do ulic města na několik týdnů instalovali na 20 objektů.

Dům umění využívá budovu na Malinovského náměstí postavenou ve stylu vídeňské secese. Stavba z roku 1910 původně nesla jméno císaře Františka Josefa. Brněnské německy mluvící menšině sloužila jako výstavní síň.

Po druhé světové válce převzalo dům město a architekt Bohuslav Fuchs jej přestavěl v duchu takzvaného brněnského funkcionalismu. Řadu let v budově hrávalo Divadlo Na provázku, nynější Husa na provázku.