Hlavní obsah
Topné těleso není dostatečně ukotveno. Přílišná výchylka tělesa může způsobit poškození spojů nebo potrubí. Foto: Nemopas

Rizika spojená se stářím a nedostatečnou údržbou topení

Pan Jiří se rozhodl, že si pro svou firmu pořídí malou provozovnu ve starší administrativní budově. Pozval si při koupi objektu inspektory Nemopas, aby mu našli případná rizika a poruchy na nemovitosti. Objekt byl tvarově jednoduchý, s plochou střechou, nově zateplený atd. Nebyla na něm skoro žádná závažná rizika, jejichž sanace by vyšla pana Jiřího draho. Až na jedno - topení.

Topné těleso není dostatečně ukotveno. Přílišná výchylka tělesa může způsobit poškození spojů nebo potrubí. Foto: Nemopas
Rizika spojená se stářím a nedostatečnou údržbou topení

Při inspekci budovy se ukázalo, že otopná soustava (potrubí i otopná tělesa) je „vážně nemocná“. Systém byl starý cca 30 let a bohužel trpěl řadou poruch a neduhů, kterými může otopná soustava trpět.

Výrazná koroze na otopném tělese může přispět k lokálnímu porušení otopné soustavy a případné havárii.

Foto: Nemopas

Co je dobré zkontrolovat na starší otopné soustavě objektu:
Zařízení starší než 20 let
Korozi otopných těles, armatur i potrubí
Dodatečné částečné zásahy do systému
Dlouhé, rovné úseky potrubí (nad 10 m)
Nedostatečný spád potrubí (menší než 0,5 %)
Nedostatečnou izolaci potrubí
Nevhodný kontakt potrubí se stavebními materiály
Zastínění nebo zakrytí otopných těles
Nevhodné umístění otopných těles
Vedení rozvodů v prostorech nebo konstrukcích, kde může klesat teplota pod nulu, a nejsou provedena potřebná opatření
Zavzdušněná otopná tělesa

Zarostlý, nefunkční kulový kohout.

Foto: Nemopas

Důkaz rizik soustavy. Ze systému uniká voda, což jednak může způsobit poškození stavebních konstrukcí v okolí a jednak ovlivňuje funkčnost otopné soustavy.

Foto: Nemopas

V objektu, který chtěl koupit pan Jiří, byly nalezeny tyto poruchy otopné soustavy:

Otopná tělesa byla na mnoha místech uvolněná a šlo s nimi hýbat.

U některých otopných těles a potrubí docházelo ke korozi. Uvolněné bylo i potrubí. Jeho nedostatečná fixace může, podobně jako u těles, způsobit porušení spoje potrubí.

Některé armatury byly poškozené či zarostlé.

Na některých místech docházelo k unikání vody z rozvodů.

Potrubí v nevytápěných prostorech nebylo tepelně izolováno.

Nezateplené části potrubí v nevytápěných místnostech vedou k ochlazování vody v soustavě.

Foto: Nemopas

Otopná soustava je tedy na kompletní rekonstrukci, což v objektu pana Jiřího bude investice ve výši kolem tří set tisíc korun, se kterými musí počítat.

Autor: Radek Dědina, inspektor nemovitostí – specialista na technická zařízení budov

Inzertní sdělení
Inspekce nemovitostí Nemopas pomáhá majitelům nemovitostí a hlavně kupujícím i prodávajícím na realitním trhu zjistit skutečný technický stav nemovitosti.
Koupě i prodej nemovitosti je závažné rozhodnutí. Kupující se jistě nechce dočkat nepříjemných překvapení, která se mohou objevit po čase v souvislosti s technickým stavem objektu. Kupující prostě nechce po technické stránce koupit "zajíce v pytli".
Prodávající se na druhou stranu jistě nechce dostat do vážných problémů daných jeho zodpovědností za poruchy v následujících pěti letech. Kupující totiž může na základě skrytých vad (ať již skutečných či účelových) dle nového Občanského zákoníku chtít odstoupit od smlouvy či zpětně snížit kupní cenu.
Znalost technického stavu nemovitosti získaná na základě inspekce nemovitostí Nemopas dává oběma stranám realitní transakce jistotu transparentnosti a férovosti obchodu.
Inspekce nemovitostí NEMOPAS provádějí certifikovaní inspektoři nemovitostí, kteří mají vzdělání a praxi v oboru pozemních staveb a technického zařízení staveb a jsou členy Asociace inspektorů nemovitostí (AIN).
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků