Víme-li předem, že se náš společenský život odehrává venku a zároveň pracujeme spíše doma, vybavíme obývací pokoj spíše jako pracovnu. Pokud je místem, kde se scházejí rodina a hosté, dostane tu prostor velký jídelní stůl a široká pohovka s křesly rozestavěnými kolem konferenčního stolku. Obývák zastávající více funkcí rozdělíme na zóny.

Společenská místnost

Ústředním bodem obývacího pokoje bývá televize. Je-li umístěna v obývací stěně, zakryjeme ji zástěnou, takže se na ni nepráší a zbytečně nesvádí k zapínání.

Rohová vícemístná pohovka. Vysoký opěrák poskytuje dobrou oporu pro šíji, přizpůsobí se tvarům těla. Cena 24 990 Kč.

Rohová vícemístná pohovka. Vysoký opěrák poskytuje dobrou oporu pro šíji, přizpůsobí se tvarům těla. Cena 24 990 Kč.

Rodina se může sejít u velkého stolu, což je ideální při propojení obývacího pokoje a jídelny, nebo relaxačně na sedačce a sedácích u příjemného stolu.

Více soukromí poskytnou pohodlná ergonomická křesla uprostřed místnosti, obklopující odkládací stolek.

Houpací křeslo (buk dýha) snese zátěž až 170 kg. Cena 3590 Kč.

Houpací křeslo (buk dýha) snese zátěž až 170 kg. Cena 3590 Kč.

Odpočinkovou a společenskou atmosféru podtrhneme knihovničkou, barem, krbovou stěnou a pokojovými rostlinami v květinové stěně, nejlépe v klidovém koutě u okna.

Důležitým prvkem v obývacím pokoji může být jídelní kout, který slouží zároveň jako místo rodinných sešlostí.

Důležitým prvkem v obývacím pokoji může být jídelní kout, který slouží zároveň jako místo rodinných sešlostí.

FOTO: JEKO

Konferenční stolek Nina III (v bílé i hnědé variantě) má skleněnou horní desku, součástí stolku jsou dva taburety, které se dají jednoduše zasunout. Stolek šetří místo, hodí se i k velké sedačce. Cena 3239 Kč.

Konferenční stolek Nina III (v bílé i hnědé variantě) má skleněnou horní desku, součástí stolku jsou dva taburety, které se dají jednoduše zasunout. Stolek šetří místo, hodí se i k velké sedačce. Cena 3239 Kč.

FOTO: HALMAR

Jako ložnice

Zejména kvůli nedostatku místa v bytě slouží obývací pokoj také jako ložnice. Vysoké stropy nám umožňují vyřešit tuto situaci nastaveným patrem na spaní. Když to není možné, pomůže rozkládací pohovka určená k trvalému spaní (má jinou tvrdost a výplň matrace než pohovka klasická), nebo také postel, která se sklápí do skříně.

Obývací a spací zónu oddělíme závěsem nebo japonskou posuvnou stěnou, paravánem.

Když v obývacím pokoji musíme i přespávat, oddělíme postel alespoň závěsem.

Když v obývacím pokoji musíme i přespávat, oddělíme postel alespoň závěsem.

Do prostoru určeného k relaxaci umístíme na měkký koberec polštáře, víceúčelové sedací kostky a vaky.

K intimitě a relaxaci přispějí světla rozmístěná po pokoji, stolní a stojací lampy v jednotném stylu, lucerny zavěšené na zdi, svícny na stolcích, stolní bio krb.

Dvoumístnou rozkládací pohovku díky kolečkům snadno přemístíme podle potřeb. Cena 6990 Kč.

Dvoumístnou rozkládací pohovku díky kolečkům snadno přemístíme podle potřeb. Cena 6990 Kč.

Ze závěsných polic a regálů sestavíme jednoduchou, a přesto funkční stěnu pro knihy a další drobnosti.

Pracovní koutek může s obývacím prostorem splynout velmi nenásilně. Pod deskou stolu je police na kabely i zásuvky, které zůstanou skryté, a přesto na dosah. Cena 1290 Kč.

Pracovní koutek může s obývacím prostorem splynout velmi nenásilně. Pod deskou stolu je police na kabely i zásuvky, které zůstanou skryté, a přesto na dosah. Cena 1290 Kč.

Spíše pracovna

Obývací pokoj-pracovna by měl mít vedle pracovní části také klidovou, přičemž tu první situujeme nejlépe do blízkosti okna.

Pracovní stůl na laptop schovaný ve skříni.

Pracovní stůl na laptop schovaný ve skříni.

V obývací místnosti, v níž pracujeme, je důležité světlo, a to centrální i koncentrované tam, kde potřebujeme nejvíce vidět.

V případě, že nemáme mnoho prostoru, pomůže rohový nebo pracovní stůl, při nedostatku místa zakomponovaný do obývací stěny.

Prostor ušetří rohový pracovní stůl. Velikost 93x93 cm, cena 1690 Kč.

Prostor ušetří rohový pracovní stůl. Velikost 93x93 cm, cena 1690 Kč.

Zóny v malém a velkém

Slouží-li každá část obývacího pokoje k jinému účelu, předělíme je barovým pultem s policemi, přenosným paravánem, zástěnou či bokem rohové sedačky.

Transparentní nábytek nerozděluje místnost opticky, ta pak působí rozsáhlejším dojmem, což oceníme zejména v malém pokoji.

Nezahlcujeme místnost zbytečnostmi a investujeme do víceúčelového nábytku: rozkládací pohovka, sklápěcí a hnízdové stolky, policové díly, rohový nábytek, závěsné police.

Policový díl vytvoří předěl v místnosti mezi rušnější a klidnější částí. Cena 1290 Kč za 1 kus se čtyřmi krychlovými přihrádkami.

Policový díl vytvoří předěl v místnosti mezi rušnější a klidnější částí. Cena 1290 Kč za kus se čtyřmi krychlovými přihrádkami.

FOTO: TCHIBO

Ve velké místnosti využijeme velkou vázu, lampu, květinu, zelený koutek menších pokojových rostlin, stěnu s krbem.

Pokoj opticky rozdělí na zóny odlišná barva nátěru na dvojicích stěn. Velkou zeď, při níž stojí např. jídelní stůl se židlemi a kousek dál sedací souprava, rozdělíme různými barvami nebo pruhem.

Obývací pokoj rozdělený na pracovní zónu u okna a patro pro spaní. Klidová zóna se nachází na koberci.

Obývací pokoj rozdělený na pracovní zónu u okna a patro pro spaní. Klidová zóna se nachází na koberci.

Prostor odliší i různé podlahové krytiny. Na zem položíme kulatý koberec ke klidové části a koberečky třeba k pracovnímu stolku. Někde necháme vykukovat holou podlahu.