Hlavní obsah

Pergola vylepšená zelenou střechou oživila prostor mezi domy

29. 10. 2013, 13:04
Právo, Karolina Černá

Pergola ve dvoře mezi činžáky v zelené zástavbě v Ústí nad Labem nebyla právě okrasou okolí. Neplnila ani svou funkci přístřešku.

Foto: archív architekta Jakuba Žohy (7x)

Pergola se zelenou střechou

Článek

Stará asfaltová lepenka střechy postupem času děravěla, dřevo trouchnivělo. Bratři Žohovi se to rozhodli změnit. Starší Jakub je architekt a do opravy pergoly (rozměry 3,5 x 2,5 m) se s bratrem pustil poté, kdy už na stavbu nebyl z oken domu hezký pohled.

Foto: archív architekta Jakuba Žohy

Na vrstvě písku leží substrát pro zelené střechy, který je pokryt mulčovací kůrou.

Rekonstrukci střechy pojali bratři netradičně. Rozhodli se z ní udělat střechu zelenou, aby byla estetická i při výhledu z oken domu. Povedlo se - na zelené střeše pergoly rozkvétají na jaře netřesky. Důležitým prvkem stavby je kromě střechy i podélné okno, světlík, v němž se zrcadlí obloha a okolní stromy. Rekonstruovaná pergola je dnes příjemným útočištěm při grilování a posezení v blízkosti krbu.

Oprava konstrukce

Původní střecha šla pryč až po nosné trámy. Ty byly ošetřeny speciálním prostředkem proti dřevomorce, plísním a hnilobě (obr. 1 a 2).

Foto: archív architekta Jakuba Žohy

Obr. 1

Foto: archív architekta Jakuba Žohy

Obr. 2

Nosné trámy střechy bratři posílili o další, aby střecha unesla plánovanou zelenou krytinu se substrátem. Podélné trámy pak pobili prkny s dřevěným límcem na okraji (obr. 3).

Foto: archív architekta Jakuba Žohy

Obr. 3

Nová střecha je plochá s mírným spádem (2 %), voda ze srážek tak může odtékat na jednu stranu. Původní betonová dlažba zůstala (obr. 4).

Foto: archív architekta Jakuba Žohy

Obr. 4

Zelená střecha

Skladba zelené střechy je lehká, aby nebyla narušena statika stavby. Hydroizolace je chráněna geotextilií a brání tak prorůstání kořenů rostlin, nopová fólie pomáhá zadržovat vodu a drží substrát na svém místě (obr. 5). Vrstva písku odvádí přebytečnou vodu, následuje substrát pro zelené střechy, pokrytý mulčovací kůrou proti zarůstání plevelem. Vhodná je drcená láva, která neuletí a nedegraduje.

Foto: archív architekta Jakuba Žohy

Obr. 5

Posledním krokem bylo osázení střechy odolnými netřesky. Světlík je umístěn asymetricky z praktických i estetických důvodů. Propouští světlo přímo na jídelní stůl, zároveň se v něm na jaře odráží nádherně kvetoucí třešeň. Je atraktivní i při pohledu seshora.

Reklama

Související témata:

Související články

Pergola plná fuchsií

20. 9. 2013, 10:43

Když před lety manželé Vernerovi plánovali stavbu pergoly, dostali nápad. Vestavěli do ní stěnu pro velkou sbírku fuchsií, které během let nashromáždili. Dnes...

Chalupa na šťastném kopci

24. 10. 2013, 8:00

Majitelům úhledné roubenky na Vysočině jsme se namotali do života trochu nevhod. Zrovna se totiž na venkov stěhovali…

Výběr článků