Volba padla na skládací stropní schůdky. Takovéto typy schůdků se však hodí nejen jako výstup na snížený podhled, ale například i jako vstup na půdu nebo vybudovaného podkroví.

 Postup
1. Skládací schůdky do snížených stropů nebo jako výstupy do podkroví se prodávají jako polotovarová sada. Ta obsahuje včetně návodu vše potřebné pro jejich smontování.

2. Nejprve celé schůdky vybalíme. Pevný zůstává jen rám s dvířky, ve kterém je vše zabaleno. Součástí sady je šest schodových bočnic a dvanáct stupňů. Díly si rozdělíme na tři hromádky.

3. Stupně složíme do boků, jestli přesně pasují. Skládáme je tak, aby byly drážkami proti uklouznutí vyfrézovanými ve stupních směrem nahoru. Je-li vše v pořádku, naneseme lepidlo a začneme schůdky skládat.

4. Při skládání si pomůžeme gumovou nebo plastovou paličkou, kterou materiál nepoškodíme. Po sražení napevno zajistíme jednotlivé stupně pomocí přiložených šroubků.

5. Po slepení a složení všech tří dílů schůdků je opatříme skládacím kováním, které je přiloženo. Otvory pro něj jsou předvrtány. Kování je v nereznoucí povrchové úpravě.

6. Vložíme malé vratové šroubky a zajistíme je matkami.

Schůdky po správném smontování spojovacího sklopného kování lze složit do tvaru písmene Z a pevně k sobě přiléhají.

7. Ke konstrukci snížení podhledu jsme použili pruhy 7 cm široké nařezané ze 2,5 cm silné vodovzdorné překližky. Ty jsou položeny na lišty ze stejného materiálu pevně přichyceného hmoždinkami a vruty ke stěně.

8. Po stěně jsou vedeny instalace. Necháme pro ně v roštu místo a od stěny začneme připevňovat tenké podhledové palubky. Ty přichytíme malými hřebíčky do pera a drážky tak, aby nebyly vidět nebo vruty přímo přes palubku do roštu.

9. Šířka rastru v místě vložení schůdků je dána šířkou jejich rámu, který musí být do rastru přesně vložen. Pečlivě tedy rám změříme a vytvoříme mu v roštu požadovaný prostor.

10. Zapuštění rámu schůdků do roštu musí být takové, aby po podbití palubkami tvořil jednotný strop. Po jeho přesném usazení jej přes zvýšené boky pevně přichytíme pomocí šroubků s matkami k roštu.  

11. Po usazení rámu můžeme nasadit pružiny. Ty drží dvířka zavřená a usnadňují jejich vyklopení. Lépe se nám bude pracovat ve dvou. Jeden podrží dvířka pootevřená a druhý napne a nasadí pružiny.

12. Schůdky mají výškovou rezervu, aby bylo možno je použít pro různé výšky stropů. Nedosedají proto bočnicemi posledního dílu přesně k zemi. Nerovnost označíme a pilkou zařízneme do roviny s podlahou.

13. Na snížený podhled si můžeme zavést osvětlení. Nejsnazší je to pomocí prodlužky a přicvakávací lampičky. Tou snadno celý úložný prostor osvítíme. Do podhledu si můžeme vyrobit nízké police.

14. Správně připevněné schůdky po zavření splynou s okolním stropem. A to ať už je zarovnán sádrokartonem, podbit palubkami nebo dokončen polystyrenovými stropnicemi.

15. Povrchovou úpravu sníženého úložného podhledu volíme v bezbarvém laku nebo ve světlých tónech. Tak nebude prostor nijak opticky zmenšen. Do podhledu je možné zapustit halogenové osvětlení.

Tip

Skládací nebo výklopné schůdky se vyrábějí ve více materiálových nebo technických variantách.

Mohou být hliníkové, plastové, dřevěné kovové nebo v kombinaci těchto materiálů. Mechanismus jejich skládání se také může lišit. Známe nůžkové, skládací nebo zasouvací nebo teleskopické.

Společné mají to, že je po použití jednoduše uzavřete do podhledu a stanou se součástí stropu. Při vyšších stropech se k nim snadno dostaneme hákem na tyčce pomocí nichž dvířka snadno vyklopíme i z třímetrové výšky stropu