Hlavní obsah
 

Vila pod Vyšehradem jako skvost kubistické architektury. O víkendu se zpřístupní veřejnosti

Na pražském Rašínově nábřeží pod Vyšehradskou skálou se ukrývá skvost předválečné kubistické architektury. Vila stavebníka a inspektora stavebních podniků Bedřicha Kovařovice, kterou pro něj před více než sto lety navrhl architekt Josef Chochol. Během víkendu 7. a 8. srpna jinak nepřístupná budova otevře v rámci festivalu Open House Praha své dveře pro veřejnost.

 
Vila pod Vyšehradem jako skvost kubistické architektury. O víkendu se zpřístupní veřejnosti

„Vila si dodnes zachovala původní fasádu a oplocení, které nesou vzhled radikálního krystalického kubismu,” popsal Novinkám zajímavosti průvodce Martin Bělohradský. Kubistická budova, která stojí na rohu Vnislavovy ulice a Rašínova nábřeží, byla postavena před více než sto lety, v letech 1912 a 1913.

„Je to jedna z malá staveb v takzvaném radikálním kubismu, jehož nejlepším představitelem právě tady pod Vyšehradem byl architekt Josef Chochol,” vysvětlil Bělohradský.

Dodnes stojí pod Vyšehradem i další kubistické budovy od Chochola, a to v Neklanově ulici a na Rašínově nábřeží.

Radikální krystalické tvary byly pro architekta Chocholu typické.

Foto: Novinky

Kovařovicova vila byla sice původně zamýšlena pro privátní účely, v jejích interiérech ale od 60. až do 90. let fungovala také mateřská školka. V 90. letech pak budova prošla nákladnou rekonstrukcí, během které došlo k částečné obnově původních interiérů.

Z nich se podle Bělohradského nejlépe dochoval unikátně navržený sklep, interiér vily ale disponuje i původním schodištěm s kubistickým dekorem.

„Schodiště, které se nachází v zadní části budovy směrem do ulice, je původní a má kubistické zábradlí. Doplněno je také o repliky původního osvětlení. Bohužel se nezachoval ani nábytek a vybavení interiéru,” doplnil Bělohradský.

Dodnes se ve vile zachovalo původní schodiště s kubistickým zábradlím.

Foto: Novinky

Dnes vila slouží jako kancelářská budova. Pro veřejnost ji o víkendu zpřístupní sedmý ročník festivalu Open House Praha, který podobné unikátní budovy otevírá pro zájemce po celé Praze.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků