Také se váš byt mění každé léto ve výheň, takže o nějakém příjemném chládku si doma můžete nechat jen zdát? Pak se vyplatí investovat do kvalitní klimatizace. Která bude pro vás ta pravá?

Mobilní, nebo pevná?

Obecně je možné klimatizace rozdělit na dvě základní kategorie – mobilní a pevné. Oba typy mají své výhody a nevýhody, které se vyplatí při nákupu zvážit.

Jak již název napovídá, mobilní klimatizace je „přenosná“ a zprovozníte ji bez obtíží sami – stačí jen zapojit do zásuvky, takže nejsou potřeba žádné stavební úpravy. Přístroj se umísťuje většinou v blízkosti oken či dveří, abyste jimi mohli protáhnout hadici k odvodu vzduchu.

Tento typ klimatizace se hodí pro chlazení prostorů o rozloze do 100 m2. Počítejte s tím, že většina těchto přístrojů se kvůli své vyšší hlučnosti příliš nehodí do ložnice či dětského pokoje (i když po několika dnech si na zvuk klimatizace zvyknete).

Výhodou mobilních klimatizací je kromě výše zmíněných také relativně nízká pořizovací cena. Navíc po skončení letní sezóny přístroj jednoduše uklidíte.

03_kveten_Zbozi_Klimaizace_1

1. Gorenje KAM24F0PHH, od 7 160 Kč
2. AEG LK 5689, od 2 321 Kč
3. Sencor SFN 6011WH, od 2 790 Kč
4. ECG MK 103, od 7 499 Kč
5. Sencor SAC MT7011C, od 6 890 Kč
6. Sakura SPC 9 DMA, od 7 490 Kč

Pevná (někdy také nástěnná či stacionární) klimatizace se většinou skládá ze dvou částí – vnitřní jednotka je upevněna na stěně či ve stropě místnosti, kterou má chladit, venkovní pak na vnější stěně domu (existují klimatizace, jež mají několik vnitřních jednotek, aby bylo možné chladit více místností najednou). Obě části jsou spojeny potrubím.

Instalace tohoto typu klimatizace vyžaduje odborné namontování, nicméně nespornou výhodou je tišší chod, vyšší výkon a také výraznější úspora energie (ve srovnání s mobilní klimatizací). Počítat naopak musíte s vyšší pořizovací cenou.

Výkon versus spotřeba

Ovšem způsob zapojení klimatizace není jediným kritériem, jež byste při nákupu tohoto přístroje měli zvážit. Stejně důležitý je i výkon. Ten volte především v závislosti na velikosti místnosti, kterou budete chtít vychladit, ale také na povaze prostoru (např. kuchyň se spotřebiči, jež vydávají teplo, versus ložnice bez spotřebičů). V úvahu také vezměte, zda do místnosti dopadá přímé sluneční světlo.

Dalším podstatným kritériem je pak spotřeba energie. Ta je jako u většiny spotřebičů zapsána na energetickém štítku a platí, že čím vyšší třída, tím úspornější provoz klimatizace. Především pokud chcete klimatizaci pořídit do ložnice či dětského pokoje, zaměřte se rovněž na její hlučnost.

03_kveten_Zbozi_Klimaizace_2

1. Sencor SAC 1211CH, od 11 820 Kč
2. Guzzanti GZ 1203, od 13 990 Kč
3. Whirlpool SPIW 409, od 12 792 Kč
4. Nordline FSC 245, od 52 131 Kč
5. Sinclair Zoom ASH-13AIZ, od 19 249 Kč
6. Nordline AUS 12-32, od 16 696 Kč

Řada přístrojů kromě funkce chlazení nabízí i další „dovednosti“. Patří k nim například vytápění, odvlhčování zvuku, případně vybavení filtrem HEPA, který zachytí i jemný prach a pyl, což ocení především alergici.

Mimochodem, nemusíte se bát, že by instalací klimatizace utrpěl vzhled vašeho příbytku. Řada přístrojů – především z kategorie těch nástěnných – představuje opravdu designové kousky, které rozhodně nebudou nijak „vizuálně rušit“, přitom zajistí, že vás nezaskočí ani tropická horka.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.