Značka Lister je i není stará. Bývala to firma hodně známá na britských ostrovech. Byla založena už v roce 1954 a upravovala vozy Jaguar pro závodníky zvučných jmen, jakým byl například Stirling Moss. Jenže pak přišla léta hubená a krize a firma zkrachovala. Znovuoživení přinesl až rok 2014 a do posledního šroubku a svaru dokonalá replika vozu Lister Knobbly. [celá zpráva]

Jenže Lister se rozhodl, že postaví něco úplně jiného. Že využije závodní zkušenosti a vytvoří nejrychlejší SUV světa. A samozřejmě, že základem je Jaguar, konkrétně model F-Pace SVR. Postupnými krůčky se k němu firma dopracovala. Nejdřív to byla verze Thunder s výkonem 504 kW (675 koní), teď to je odlehčená a ještě výkonnější verze Lightning, která ovšem nakonec nese zkratku LFP.

Škoda, že o technice nevíme podrobnosti

Škoda, že o technice nevíme podrobnosti.

Interiér je opravdu nádherný

Interiér je opravdu nádherný.

Pod kapotou je vidlicový osmiválec, který je naladěný někde kolem 507 kW. Jak vidíte, nárůst není nijak markantní, ale asi o to víc se člověk zamyslí, co se tedy pod víkem motoru stalo. Prý je agregát naladěn víc jako sporťák, tedy s větší výbušností, lépe jde do otáček a jeho výkonová charakteristika je prostě lepší.

Ve výsledku to znamená, že auto zrychlí z 0 na 100 km/h za 3,5 sekundy (pro porovnání – sériové SVR to zvládne za 4,3 s), maximální rychlost je 322 km/h (SVR 283 km/h).

Samozřejmě, že auto dostalo celou škálu nových komponent na podvozku, firma je ale zatím neodtajnila.

Cena by měla být lehce nad čtyřmi milióny korun a počet vyrobených vozů se omezí cifrou 250.