Hlavní obsah
Sypač na dálnici D1. Foto: Miroslav Homola, Právo

Směs s hrozny je na zamrzlou silnici lepší než sůl, tvrdí nová studie

Chemický posyp silnic je účinný, avšak přírodě „nevoní“. Nový výzkum washingtonské státní univerzity ukázal, že směs se slupkami z hroznů má údajně vyšší účinnost a další výhody.

Sypač na dálnici D1. Foto: Miroslav Homola, Právo
Směs s hrozny je na zamrzlou silnici lepší než sůl, tvrdí nová studie

„Ve Spojených státech je na údržbu silnic každou zimu použito přibližně 27 milionů tun soli. Chloridy se ale v přírodě nerozkládají a dlouhodobě jsou enviromentálním rizikem,“ stojí v novém výzkum washingtonské univerzity o materiálech ve stavebnictví. V České republice silničáři každoročně hlásí kolem 300 tisíc tun posypové směsi se solí na zimu.

Zmíněná univerzita na to má odpověď a pro hrozny zároveň našla další dobré využití kromě výroby vína. Ve spojení s dalšími odpady ze zemědělství údajně vytvoří účinnou směs, která zprůjezdní zamrzlou vozovku.

Nejenže led rychleji roztaje, ale směs také podle Xianming Shia, univerzitního profesora ekologického inženýrství, méně škodí vozovce a pro přírodu není závadná.

Už u současných posypových směsí se experimentálně používají některé přírodní materiály, do kterých byste to neřekli. Jenže podle Traffic Technology Today například řepná šťáva sice zmírní žíravý dopad a zvýší rozmrazivost, ale vyčerpává kyslík, když se váže na vodu. Výzkum nové směsi má dále pokračovat a kdo ví, co jednou budeme sypat na vozovku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků