Hlavní obsah
Škoda Citigoe iV Foto: Škoda Auto

První elektromobil od Škody měl jepičí život. Vyrábět se začal před rokem, dnes jej nekoupíte

Milník v nabídce Škoda Auto slaví roční výročí. Přesně před rokem, 20. listopadu 2019, se elektrická Škoda Citigoe iV začala vyrábět v automobilce u Bratislavy. V historii však zůstane spíše zajímavostí, automobilka už totiž vyrobí jen objednané kusy.

Škoda Citigoe iV Foto: Škoda Auto
První elektromobil od Škody měl jepičí život. Vyrábět se začal před rokem, dnes jej nekoupíte

Citigoe iV, který Škoda představila už loni v květnu, byl prvním vozem značky s čistě bateriovým elektrickým pohonem. Pokud nepočítáme koncepty či například experimentální Favorit Eltra. Vůz dostal Škodu na první příčku mezi nejprodávanějšími značkami elektromobilů v tuzemsku; poté následovaly Tesla a Hyundai.

Pětidveřový, lokálně bezemisní městský vůz disponuje lithium-iontovou baterií o kapacitě 32,2 kWh, která napájí motor o výkonu 61 kW a umožňuje za podmínek, blízkých běžné praxi, dojezd až 260 kilometrů.

Z informací automobilky letos v září vyplynulo, že Škoda elektromobil Citigoe iV vyprodala. Dodávat již objednané vozy bude do příštího roku, kdy bude výroba modelu ukončena. Zcela nový elektrický vůz Enyaq iV postavený na koncernové elektrické platformě MEB, pak automobilka představila na začátku září.

Nabídku aut s elektromotorem doplňují plug-in hybridy Superb a Octavia. Baterie těchto aut, která mají vedle elektromotoru i běžný spalovací motor, lze dobíjet z externího zdroje.

„Předpokládáme, že obliba elektrifikovaných vozů nadále poroste. Počítáme, že k tomu zásadní měrou přispějí plug-in hybridní technologie v modelech Octavia iV a Superb iV a nedávno představený model Enyaq iV. V modelu Octavia dnes nabízíme nejširší portfolio agregátů všech dob,“ uvedl v září k ukončení prodeje Citigoe iV ředitel českého zastoupení Jiří Maláček.

Elektromobily podle mnohých představují budoucnost automobilového průmyslu. Mezi jejich hlavní výhody patří levnější a ekologičtější provoz, jednodušší motor i úspora v oblasti servisu a údržby. Automobilky k produkci elektromobilů nutí především zpřísňující se požadavky EU na emise CO2, které už nelze splnit výrobou konvenčních aut.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Škoda na Sauto.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků