Hlavní obsah
 

Evropským autem roku 2021 je Toyota Yaris

Titul Evropského auta roku 2021 získává Toyota Yaris. Mezi finalisty byla i Škoda Octavia, soupeřila mimo jiné s Land Roverem Defender, Cuprou Formentor či dvěma elektromobily.

 
Evropským autem roku 2021 je Toyota Yaris

Každoroční evropská anketa Car of the Year, tedy Auto roku, nevynechala ani rok 2021, třebaže muselo kvůli koronaviru dojít k některým změnám. Vyhlášení však proběhlo v řádném termínu – na začátku března. Nekonalo se v rámci ženevského autosalonu, který stejně jako loni neprobíhá, nýbrž online.

Vítězem je Toyota Yaris, získala 266 bodů. Nevyhrává poprvé – její první generace získala titul Evropské auto roku v roce 2000. Současná čtvrtá generace je sice samozřejmě japonským autem, ale vyrábí se i ve Francii a také ve středočeském Kolíně.

Šanci získat titul auta roku měly kromě vítězného yarisu také Citroën C4, Cupra Formentor, Fiat 500, Land Rover Defender, Škoda Octavia a Volkswagen ID.3. Takových bylo sedm finalistů zvolených v prosinci loňského roku; celkově bylo kandidátů 29.

Toyota Yaris Hybrid

Foto: Marek Bednář, Novinky

Evropským autem roku 2020 byl Peugeot 208, který před rokem přebral štafetu po elektrickém SUV Jaguar I-Pace. Ten tehdy zaujal porotce, mezi nimiž je i jeden zástupce České republiky, především výraznou a luxusně zpracovanou kabinou, ale i designovými výstřelky zvenčí, v čele se lvími drápy – LED světlomety.

Anketa není organizována výrobci aut, nýbrž devíti velkými magazíny z celé Evropy. Odborná porota o 59 členech z 22 zemí volí evropské auto roku nepřetržitě už řadu let, první bylo vyhlášeno pro rok 1964, český zástupce v ní sedí od roku 1993; aktuálně to je Jiří Duchoň, šéfredaktor magazínu Automobil. Jako nejlepší ze sedmi finalistů zvolil octavii.

2. místo: Fiat 500 (240 bodů)

Nový Fiat 500e

Foto: Fiat

3. místo: Cupra Formentor (239 bodů)

Cupra Formentor

Foto: Marek Bednář, Novinky

4. místo: Volkswagen ID.3 (224 bodů)

Volkswagen ID.3

Foto: Marek Bednář, Novinky

5. místo: Škoda Octavia (199 bodů)

Škoda Octavia RS

Foto: Škoda

6. místo: Land Rover Defender (164 bodů)

Land Rover Defender V8

Foto: Land Rover

7. místo: Citroën C4 (143 bodů)

Citroën C4

Foto: Citroën

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Toyota na Sauto.cz.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Toyota Yaris na Sauto.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků