Hlavní obsah
Následník vojenského Humvee, model NXT 360 Foto: AM General

Legendární armádní Humvee má nástupce, po 34 letech

Americká firma AM General představila nástupce modelu High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (HMMWV, lidově Humvee), který byl do provozu uveden v roce 1984 a postupně upravován. Nový model má lepší jízdní vlastnosti a zejména balistickou ochranu.

Následník vojenského Humvee, model NXT 360 Foto: AM General
Legendární armádní Humvee má nástupce, po 34 letech

Nová generace má označení NXT 360 a pohání ji 6,5litrový přeplňovaný osmiválec o výkonu 250 koní (183 kW) a 624 Nm točivého momentu dostupných již od 1700 otáček. Převodovka je samočinná a má šest rychlostních stupňů.

AM General, tvůrce původního Humvee, neuvádí rozměry nové verze, připomeňme, že původní byla dlouhá 4,57 metru. Víme ovšem, že novinka má širší pneumatiky a užitečnou hmotnost 7,1 tuny.

Příslušníci iráckých sil rychlé reakce při bojích v Mosulu na svém humvee

Foto: Ari Jalal, Reuters

Zajímavostí je, že NXT 360 lze objednat jako kit k již existujícímu Humvee, nebo si lze objednat kompletní vozidlo. Jeho cenu firma neuvedla, a vyjma armády tak jako tak objednat nepůjde.

Výraznější lepší balistická ochrana 

Výrazně byla proti původní verzi vylepšena balistická ochrana: karoserie i okna jsou neprůstřelná, splňují nejvyšší standard B7. Podvozek pak odolá výbuchu protitankové miny (vpředu Stanag 2A). Součástí dodávky je i kanon Hawkeye umožňující vypuštět 105mm střely s kadencí 8 střel za minutu.

Hummer H1

Foto: Hummer

Původní Humvee sloužil Američanům od roku 1984, zakázku na nástupe Jeepu Willys přitom americká armáda vypsala v roce 1979. HMMWV byl i laikům známý z operace Pouštní bouře, díky lobování tehdy ještě herce Arnolda Schwarzeneggera se začátkem devadesátých let dokonce prodával v civilní verzi coby Hummer H1.

Humvee nepoužívá jen americká armáda (sloužilo zde přes 30 000 těchto vozidel), ale i Afghánistán, Thajsko, Mexiko nebo Česká republika.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků