Hlavní obsah

Delegace Obamy a summitu EU budou vozit BMW a Audi

Doprovod amerického prezidenta Baracka Obamy a účastníky summitu EU budou při návštěvě Prahy vozit limuzíny BMW a Audi. Zatímco vozy bavorské značky si objednalo velvyslanectví USA, auta se čtyřmi kruhy ve znaku jsou určena pro evropské státníky.

Delegace Obamy a summitu EU budou vozit BMW a Audi

BMW Group Česká republika poskytne podle mluvčí Kateřiny Cmuntové velvyslanectví USA o víkendu flotilu 30 vozů řady 7 a X6. Pravděpodobně půjde v obou případech o vrcholné verze, jež pohání benzínový osmiválec. Jak se politikům bude jezdit v luxusním voze 750i se můžete podívat na našem videu.

BMW 750i
FOTO: Jan Sajdl

Audi pro summit poskytlo 37 limuzín A8 ve verzi Long. Auta mají být k dispozici nejvyšším představitelům členských států EU. Audi A8 L je v prodlouženém provedení poháněná zážehovým dvanáctiválcem o objemu 6,0 l. Ten přenáší svůj výkon na všechna čtyři kola prostřednictvím systému quattro (více informací najdete zde).

Audi A8 L
FOTO: Audi

Obamova limuzína váží osm tun

Samotný Obama by měl po Praze jezdit ve speciálně upravené limuzíně Cadillac dovezené z USA. Čtyřmístný, pět a půl metru dlouhý automobil je bohatě pancéřován, dveře v tomto speciálně upraveném Cadillacu jsou podle zahraničních zdrojů stejně těžké jako přetlakové dveře Boeingu 757. Přední sklo má tloušťku údajně cca 15 centimetrů; boční okna mají tloušťku zhruba 13 centimetrů a pochopitelně jsou neprůstřelná. Zajímavostí je, že kromě řidičova okna není možné žádné stáhnout.

Prezidentský Cadillac pro Baracka Obamu
FOTO: Cadillac

Hlavně díky pancéřování (jenom dveře mají 20centimetrové pancéřování) váží tato prezidentská limuzína neskutečných osm tun.

O použitém motoru není nic známo – pravděpodobně jde o benzínový osmiválec s výkonem 440 kW / 600 koní. Maximální rychlost je pouhých 96 km/h (60 mil) a také zrychlení na tuto rychlost trvá hodně dlouho – celých 15 vteřin (Fabie 1,2 HTP to zvládne rychleji). 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků