Kia Stinger si u novinářů, fanoušků i zákazníků získala značnou oblibu, protože se nestydí za svůj šestiválec a klasickou koncepci motoru vpředu a pohonu zadních nebo všech kol.

Právě probíhající newyorský autosalon její lákavost ještě zvyšuje, alespoň pro osm stovek lidí – představuje verzi GTS.

Pro driftování má Stinger GTS přímo připravený jeden jízdní režim.

Pro driftování má Stinger GTS přímo připravený jeden jízdní režim.

Zaujme na první pohled ostrou oranžovou barvou, ale to ani zdaleka není všechno – 3,3l šestiválci sice zůstalo 370 koní a 510 newtonmetrů, ale ty proudí na kola skrz novou čtyřkolku D-AWD (Dynamic All Wheel Drive) se samosvorným diferenciálem na zadní nápravě.

V závislosti na zvoleném jízdním režimu poputuje na zadní nápravu 60, 80 nebo až 100 procent síly motoru. To poslední v případě, že zvolíte režim Drift – ten dovolí autu divoce smykovat a automatická převodovka v něm podrží zařazenou rychlost, nepřeřadí uprostřed driftu.

Rámeček masky je ze skutečného karbonu.

Rámeček masky je ze skutečného karbonu.

Podle tiskové zprávy přináší nová čtyřkolka DNA vozu se zadním pohonem. Síla putující na přední kola tu je spíš pro bezpečnost a trakci za snížené adheze. Pokud ale upřednostníte nižší hmotnost, Stinger GTS bude k mání i s pohonem pouze zadní nápravy. Osmistupňový automat je ale jedinou volbou.

Moc dalších možností, jak snížit váhu, není. V kabině je prémiové audio od firmy harman/kardon, na fotkách vidíme prosklenou střechu a uvnitř čalounění alcantarou. Zvenčí stojí kromě barvy za zmínku také karbonové díly, jako rámeček přední masky, kryty zrcátek a výdechy. Zbytečné? Samozřejmě, ale aspoň je to skutečný karbon, nikoliv imitace.

Přeplňovanému šestiválci zůstalo 370 koní.

Přeplňovanému šestiválci zůstalo 370 koní.

Špatná zpráva nakonec – Stinger GTS bude k mání jen ve Spojených státech, do Evropy nebude oficiálně dovážen. Jediným způsobem, jak se k němu u nás dostat, je individuální dovoz z USA.

Ceny mají podle tiskové zprávy začínat zhruba na 44 tisících dolarů (999 tisíc korun) za zadokolku a 46 500 dolarech (1,06 milionu korun) za čtyřkolku.

KIA Stinger 2.0 T-GDI

Kia Stinger 2.0 T-GDI

FOTO: Petr Horník, Právo

Případný individuální dovoz do Česka cenu zvedne o clo 10 % (z ceny vozu a ceny dopravy), poté o DPH 21 % (z ceny vozu, ceny dopravy a cla) a nakonec o schválení a přihlášení do provozu.