Sedíte v taxíku, který stojí v zácpě na nábřeží, hledíte na prázdnou řeku s myšlenkou, proč ji nejde využít k rychlé dopravě centrem města. To se chystá změnit jachtař Alain Thebault pomocí „létajícího” říčního taxi, které navíc pohání elektřina. Zprávu přinesla agentura Reuters.

Před zahájením mezinárodní konference start-upů VivaTech v Paříži představil koncept SeaBubbles – elektrické říční taxíky, které „letí” nad vodní hladinou. Ovšem, neletí doslova – pohybují se na ploutvích, které trup stroje v určité rychlosti dokážou zvednout nad vodní hladinu, a tak výrazně snížit odpor.

To znamená, že je přeprava rychlejší a zároveň s menší spotřebou energie, než kdyby loď plula normálně po vodě. Thebault pomocí takovéhoto designu plavidla získal v roce 2009 rekord v rychlosti na plachetnici. Koncept to ovšem není nový, v některých městech na světě už takovéto „létající” lodě pasažéry vozí.

„Létající člun” si objednáte pomocí mobilní aplikace

Nové je, pokud je nám známo, použití u malého plavidla, zhruba velikosti osobního auta. A také kombinace s objednáváním jízdy pomocí mobilní aplikace, nikoliv nepodobné suchozemskému Uberu.

Ovšem minimálně v Paříži má takováto přeprava háček – rychlostní limit na řece Seině není dost vysoký na to, aby se plavidlo zvedlo nad hladinu. Jeho nasazení je tedy podmíněné zvýšením dovolené rychlosti, ovšem takový krok pařížský magistrát v minulosti odmítl.