Automobilka Volkswagen podle agentury DPA zdůraznila, že takovýto útok sice umožňuje vůz odemknout, ale ne s ním odjet. „Krádež vozu není tímto způsobem možná,“ uvedla firma.

Mladoboleslavská automobilka ujišťuje, že majitelé nových vozů se nemusejí obávat. „Škoda Auto udržuje svá elektronická a mechanická bezpečnostní opatření vždy na aktuální technické úrovni. Je logické, že bezpečnostní systémy vozů starých až 15 let nevykazují stejnou úroveň bezpečnosti jako například naše aktuální vozy na bázi modulárního systému MQB skupiny Volkswagen. Současné generace vozů se popsané problémy netýkají,“ řekl včera Právu mluvčí Škody Auto Vítězslav Pelc.

Odborné útvary skupiny VW jsou podle Pelce s vědci v kontaktu a vyměňují si poznatky.

Bez citlivých informací

„Dohodli jsme se, že autoři své vědecko-matematické poznatky zveřejní. Vyhnou se přitom citlivým informacím, kterých by mohli kriminálníci využít k vniknutí do vozu. Získané poznatky budou sloužit k dalšímu vývoji bezpečnostních technologií. Krádežím vozů tyto poznatky napomáhat nemohou,“ uvedl Pelc.

Podle vědců je možné, že starší auta ze skupiny VW, s výjimkou některých vozů Audi, a některá nová se spoléhají na systém „konstantního klíče“. Jsou tak zranitelná útoky.