Organizátoři akce zvolili sobotní datum záměrně kvůli startu prodeje limitované edice Fordu Mustang k 50. výročí zahájení jeho výroby. Je to zároveň poprvé, kdy Mustang oficiálně dováží vozy do Česka.

Nový Ford Mustang je k dispozici jako Fastback nebo Convertible, s motorem 5.0l V8 nebo čtyřválcem 2.3l EcoBoost. Ceny zatím oficiální dovozce neoznámil, na svých webových stránkách má již český importér mustanga zahrnutého v seznamu nabízených modelů. Prodej by ale měl být zahájen až v roce 2015.

Přijely mustangy všech generací

Přijely mustangy všech generací.

FOTO: Michal Krumphanzl, ČTK

V tuzemsku jezdí více než 600 Fordů Mustang, přestože se do Česka nikdy oficiálně nedovážely. Většinou jde o poslední pátou generaci, průměrné stáří je necelých devět let. Jen asi stovka mustangů pochází z nejvíce ceněné "klasické" první generace, která se vyráběla do roku 1973.

Chybět nemohly závody ve sprintu

Chybět nemohly závody ve sprintu.

FOTO: Michal Krumphanzl, ČTK

Ze stovky historických mustangů v tuzemsku jich je pak jen malá část v provedení fastback se šikmo klesající zádí, kterou proslavily filmy jako "Bullitův případ" nebo "60 sekund".

Zájemce o klasický Ford Mustang by si měl připravit nejméně 500 000 korun na koupi vozu a další statisíce na případnou renovaci. Majitele vozů sdružuje Mustang Riders Club, který má okolo 100 členů.

Na nepoužívané dráze 04/22 na Letišti Václava Havla v Praze se sjely 24. května vozy Ford Mustang všech generací u příležitosti 50. výročí zahájení jejich výroby.

FOTO: Michal Krumphanzl, ČTK