"Chceme v evropských spoluobčanech vzbudit pocit odpovědnosti za kvalitu života v jejich městech. Chceme, aby místo hlučných mravenišť zapáchajících plyny z výfuků automobilů byla města příjemnými místy s ulicemi plnými zeleně, kudy je radost procházet, posedět na lavičkách či pojíst v klidu v zahrádkách restaurací," říká o akci eurokomisařka pro životní prostředí Margot Wallströmová.

Použijte vlastní nohy, prosím

Právě ona dala k Týdnu impuls. Inspirovala se francouzským Dnem bez aut, který se s velkým úspěchem poprvé konal v roce 1998. Nejprve z něj udělala evropskou záležitost, která v roce 2000 chytila 70 miliónů Evropanů v 760 městech.

O rok později se do ní zapojilo přes tisíc měst a loni 1448. To už byl ale součástí celého týdne akcí za zpříjemnění života ve městech. Iletos by se občané zúčastněných měst, mezi kterými je i třináct českých (Bohumín, Boskovice, České Budějovice, Chrudim, Hlučín, Hodonín, Karviná, Kroměříž, Letovice, Olomouc, Prostějov, Velké Meziříčí a Vsetín), měli na 24 hodin zříct jízd osobním automobilem a používat vlastní nohy, kolo nebo prostředky hromadné dopravy.

"Víme, že v hromadné dopravě je co zlepšovat, a proto se snažíme podobnými akcemi inspirovat dopravní podniky, městské správy, výrobní podniky a další aktéry k vybudování takové sítě, kterou by se obyvatelé všude pohodlně a včas dostali, byla přístupnější invalidům a starým občanům a její vozy byly ekologicky čisté," vysvětlují bruselští experti.