Hlavní obsah

Ze zříceného lotyšského obchodního centra vyprostili 54 těl

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Lotyšští záchranáři v sobotu pokračovali v odklízení trosek zříceného obchodního centra. Práce na chvíli přerušili kvůli obavám, že se zřítí další část zdiva. To se později i stalo, nikdo se ale nezranil, protože záchranáři v daném místě nepracovali. Ze sutin dosud vyprostili 54 těl, 40 lidí bylo při neštěstí zraněno. Devětadvacet z nich bylo převezeno do nemocnice, většinou se zlomeninami končetin a otřesem mozku. České velvyslanectví v Lotyšsku už v pátek uvedlo, že nemá zprávy, že by mezi mrtvými či zraněnými byli Češi.

Foto: Mindaugas Kulbis, ČTK/AP

Trosky obchodního centra

Článek

Podle lotyšských médií zbývá odklidit už jen malou část zničené konstrukce objektu. Hrozí ale nebezpečí, že při neopatrném postupu se zbytek trosek zřítí. „Stačí odstranit nesprávný díl, a celé to spadne jako domek z karet,” řekl agentuře LETA jeden ze záchranářů.

Přes den odklízení trosek pokračovalo, z obavy před zraněním se ale do práce zapojují jen ti nezkušenější záchranáři. Starosta Nils Ušakovs novinářům řekl, že policisté evidují 13 pohřešovaných. Pokud jsou pod troskami, je jejich šance na přežití prakticky nulová, uvedl starosta.

Totožnost mrtvých bude možné vzhledem k rozsahu katastrofy určit jen postupně, upozornil Ušakovs. Podle dokladů, které byly nalezeny u mrtvých, jsou mezi oběťmi tři cizinci - muž a žena z Ruska a dívka z Arménie.

Foto: Mindaugas Kulbis, ČTK/AP

Trosky centra

Lotyšský prezident Andris Bérziňš dnes neštěstí v Rize označil za „masovou vraždu nevinných lidí”. Podle hlavy státu by všichni viníci měli být bezodkladně umístěni do vyšetřovací vazby. „V zemi je třeba mnohé změnit. Jinde v takové situaci nesčítají razítka a podpisy, ale posílají lidi do vězení. Stejně by tomu mělo být u nás,” dodal.

Podle Bérziňše je v Lotyšsku třeba změnit nejen stavební předpisy, ale celý politický systém. „Výkonná moc musí pracovat jinak, vládne u nás neodpovědnost na všech úrovních. Vytvořili jsme beztvarý systém, v němž nikdo za nic neodpovídá,” prohlásil. Ušakovs novinářům oznámil, že po odstranění ruin budou zbytky obchodního centra strženy, stejně jako sousední obytný dům. Radnice bude požadovat, aby na místě tragédie v budoucnu žádná stavba nestála.

Foto: Mindaugas Kulbis, ČTK/AP

Lidé v Lotyšsku truchlí.

O příčinách havárie nemají vyšetřovatelé stále jasno. Média spekulují o chybném konstrukčním řešení objektu, na vině údajně může být i navážení stavebního materiálu, který střecha pokrytá mokrým štěrkem nevydržela. Majitelé obchodního centra údajně chtěli na střeše vybudovat zimní zahradu a dětské hřiště.

V Lotyšsku začal třídenní státní smutek, jímž se vláda rozhodla uctít památku obětí. Státní vlajky jsou po celé zemi spuštěny na půl žerdi, kulturní a zábavní podniky byly odvolány. Na neděli vyhlásila státní smutek i sousední Litva. Tragédie rižského obchodního centra Maxima je největším neštěstím v dějinách samostatného Lotyšska. Dosud nejvíc obětí si v roce 2007 vyžádal požár domova pro seniory na západě země, při němž zahynulo 26 lidí.

Reklama

Výběr článků

Načítám