Hlavní obsah

Kvůli chodcům s mobily mají v Augsburgu semafory v asfaltu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Jen málo národů bere červenou na semaforu tak vážně jako Němci. Návštěvníci z ciziny se často diví, proč místní poctivě čekají, až padne zelená, když široko daleko není žádné auto. I proto radnici ve městě Augsburg znepokojil nový fenomén: chodci zírající do svých chytrých telefonů a nevšímající si semaforů.

Foto: Profimedia.cz

V Augsburgu mají kvůli chodcům s mobily semafory v asfaltu

Článek

Problém se úřady pokusily vyřešit tak, že světla nechaly nainstalovat na začátek silnice přímo do asfaltu, aby je nepřehlédli ani chodci koukající permanentně dolů.

Nápad dostalo vedení Augsburgu poté, co tramvaj srazila patnáctiletou dívku, která se při přecházení kolejí dívala do mobilu.

„Lidé jsou teď zase o něco pozornější,“ tvrdí o nových semaforech mluvčí radnice Stephanie Lermenová.

Foto: Profimedia.cz

Netradiční semafory mají být nepřehlédnutelné i pro chodce zírající do mobilů

Vedení města podle ní prostředky na silniční semafor vynaložilo moudře i s ohledem na nedávný výzkum, který ukázal, že téměř 20 procent chodců v evropských městech rozptylují jejich mobily.

Více je přitom podle zmíněného výzkumu ohrožena bezpečnost mladých lidí, kteří při chůzi často kontrolují svůj facebookový profil nebo chatují na WhatsApp.

Nejsou jediní

Podobný problém mají i ve Spojených státech. Washingtonská univerzita zjistila, že jeden ze tří Američanů na nebezpečných křižovatkách píše na chytrém telefonu zprávy nebo na něm pracuje. Ministerstvo dopravy nemá podle listu The Washington Post pochyb o tom, že tento zvyk stojí za rostoucím počtem usmrcených chodců.

Augsburg není jediným městem, které bylo nucené reagovat na zvyšující se množství mobilních závisláků mezi chodci. Čínský Čchung-čching už v roce 2014 zavedl na chodníku pás vyhrazený pro takzvané „smombies“, jak se podle kombinace anglických slov smartphone (chytrý telefon) a zombie říká kráčejícím osobám hypnotizujícím svůj přístroj.

„V našich ulicích je mnoho starých lidí a dětí a chůze s mobilem může způsobit nežádoucí kolize,“ komentoval to tenkrát představitel místní radnice v rozhovoru s agenturou AP.

Reklama

Výběr článků

Načítám