Hlavní obsah
Eva Pilarová s mladým zpěvákem Tomášem Kostkou. Foto: Helena Štefanová

Zdraví z přírodní ordinace může i chutnat

Patrně o žádné jiné rostlině nebylo napsáno tolik chvály jako o česneku. Obecně se uvádí, že bychom ho měli denně sníst, pokud možno v čerstvém stavu, čtyři gramy, což jsou zhruba dva menší stroužky. Mnohokrát bylo prokázáno, že má tato zelenina dobrý vliv na srdeční činnost, její předávkování však může vyvolat u někoho nevolnost.

Eva Pilarová s mladým zpěvákem Tomášem Kostkou. Foto: Helena Štefanová
Zdraví z přírodní ordinace může i chutnat

Sice se traduje, že česnek funguje jako obrana proti rakovinnému bujení, vědecky to však potvrzeno dosud nebylo.

Zcela nepochybné je však jeho působení antibakteriální a celkově posilující, zejména u starších osob. Kdoví, možná měli pravdu Římané, kteří tvrdili, že česnek podněcuje vtip a bojovnost.

Bez tuků zasytí

Před rýží, hlavně neloupanou, bychom se měli skoro klanět. Jejím největším přínosem jsou vitamíny skupiny B, vitamín E, draslík, fosfor, hořčík, vápník i železo.

Rýže kromě toho výborně sytí, aniž zatěžuje organismus tukem. Celkově vylepšuje kondici a pomáhá udržovat štíhlou linii. A jen tak mimochodem, staří Indové, zemdleni po milování, si dávali masový vývar s rýží, aby mohli v této činnosti úspěšně pokračovat dál.

Maso vhodné při dietě

Když se krůta dostala z Ameriky do Evropy, což bylo v 16. století, představovala hlavně zajímavého exotického ptáka, chovaného pro okrasu.

Dnes víme, že maso této drůbeže pro nás představuje nesmírně cenný zdroj životně důležitých složek. A jeho předností zdaleka není pouze to, že neohrožuje lidský organismus tukem a cholesterolem.

Hlasujte v anketě pod článkem:
Stravujete se podle zásad zdravé výživy?

S tukem je na tom krůta proti kuřeti lépe v poměru 1:2. Kromě hodnotných bílkovin i aminokyselin vyniká krůtí maso vysokým obsahem vitamínů, hlavně skupiny B, a minerálních látek včetně draslíku, fosforu, železa a zinku.

Některé prameny dokonce uvádějí, že 200 gramů krůtího masa pokryje osmdesát procent denní potřeby vitamínů. Krůtí maso se doporučuje také lidem, kteří chtějí zhubnout.

Anketa
Stravujete se podle zásad zdravé výživy?
Ano
30.4 %
Jen občas
45.7 %
Ne
23.9 %
Celkem hlasovalo 490 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků