Hlavní obsah

Vysoké podpatky u žen způsobují ploché nohy

Elegantní a pohodlnou chůzi zajistí jen dobře klenutá noha. A právě vysoké podpatky u žen způsobují, že se klenba chodidla hroutí a vzniká tzv. plochá noha. Ploché nohy netrápí ale jen ženy, které nosí podpatky. Často se setkáváme s tímto problémem i u dětí, které nosí nevhodnou obuv, přičemž některé k tomu dokonce mají dispozice.

Vysoké podpatky u žen způsobují ploché nohy

Vysoké podpatky spolu s dlouhým stáním jsou ránou pro nohy. "Špatně postavené chodidlo způsobuje přílišné prohnutí bederní páteře, a tedy i její bolesti. Navíc se začíná i bortit klenba nohy, díky čemuž lidi často začne bolet chodidlo a to zvláště v oblastech vazů klenby. Později se přidávají kuří oka, vbočený palec a kladívkové prsty," vysvětlují závažnost problému odborníci na serveru http://www.krecove-zily.cz 

Velmi častý problém - plochá noha

S plochou nohou se již můžete narodit a nebo si ji sami můžete zdeformovat až v průběhu života.

Podle odborníků se některé děti mohou již narodit s jinak uspořádanou nohou, jiné pak mají ke vzniku ploché nohy předpoklady. V tom případě je třeba dát pozor na obezitu.

U dětí do tří let nelze o ploché noze hovořit. Plochá ploska je v tomto věku přirozená – batolata zde mají ještě tukový polštář.

Za vše může nevhodná obuv

Plochá noha může vzniknout nevhodnou obuví, přetěžováním (práce ve stoje, nadváha), ale i poúrazově nebo nemocí. Proto je tak důležité upřednostňovat kvalitní obuv před módními trendy. 

Vhodná obuv či případná léčba nasměrují nohu ke správnému vývoji. Tím pomohou dostat kolena i pánev do správné polohy a symetricky zatížit páteř. Což je nejlepší cesta, jak předejít pozdějším bolestem zad.

Asi nejlepší prevencí je u dětí chůze naboso po nerovném terénu. Obuv by měly mít s pevným opatkem, který nedovolí patě při chůzi ujíždět a vybočovat.

Pro sportovní obuv platí totéž. Má mít i pružnou podrážku.

Podiatr není pediatr

Pokud si všimneme, že má dítě nesouměrně sešlapané podrážky, je vhodné zajít za tzv. podiatrem, tedy specialistou na problematiku nohy a chůze. Případné problémy se nejčastěji řeší ortopedickými vložkami.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků