Hlavní obsah
Z plakátu na výstavu Foto: Jiří Smutný

Vlasům dodají pevnost aminokyseliny

Aminokyseliny jsou stavebními kameny našeho těla a jsou stejně staré jako sám život. Na základě informace zakódované v DNA se kombinují do nejrůznějších proteinů, z nichž pak vznikají například svaly, vlasy, pokožka a doslova každé vlákno v těle.

Z plakátu na výstavu Foto: Jiří Smutný
Vlasům dodají pevnost aminokyseliny

Vlasům dodávají pevnost a krásu. Přestože hrají tak důležitou roli, většina z nás o nich mnoho neví. O tom, jaký je jejich přínos, ví jen méně než polovina českých žen (48 procent). Vědět ale také velice často znamená být schopen ovlivňovat situaci. Proto je tak důležité, abychom měli přístup k informacím a věděli, co se za naší krásou skrývá.

Výsledky výzkumu

Oxfordská nadace pro výzkum vlasů (Oxford Hair Foundation) se zabývá významem aminokyselin pro vlasy. Ukazuje se, že snížení pevnosti, odolnosti a lesku lze vysvětlit právě jejich úbytkem ve struktuře vlasů.

Výzkum vycházel ze skutečnosti, že téměř všechny ženy si časem zhoršení kvality a vzhledu svých vlasů všimnou. Abychom tomuto problému porozuměli a našli původ těchto změn, zabývali se odborníci jejich vnitřní strukturou.

Zjistili, že molekuly aminokyselin jsou základní složkou vlasů a v podstatě jsou zdrojem jejich života. Mají klíčový vliv i na to, jak vypadají a jaká je jejich struktura.

Všechny provedené studie ukázaly, že vlasy jsou poškozovány zejména mechanickými a chemickými faktory. Na procesu jejich stárnutí se podílí nejen vliv znečištěného ovzduší a UV záření, ale i to, jak se češeme a jak si vlasy upravujeme. Výzkum prokázal, že za normálních okolností se během tří let sníží obsah aminokyselin v jednom vlasu o plných 50 procent, a to v průběhu času vede k tomu, že se vlasy snadněji cuchají, ztrácejí lesk a pevnost.

Aby dobře vypadaly

Zajímavým objevem také je, že aminokyseliny neubývají od kořene ke konečku vlasu stejnoměrně, ale že k jejich úbytku dochází ve specifické kombinaci. Časem se z jejich struktury ztrácí šest aminokyselin. Právě jejich ztráta může hrát důležitou roli pro pevnost a odolnost vlasu.

Když se totiž sníží obsah aminokyselin, vlas už tak dobře nevypadá. A pokud jejich obsah není stejnoměrně rozložený od kořínků ke konečkům, vlasy se také snadněji cuchají a hůře se češou.

Ovlivňují i naši pohodu

Aminokyseliny neovlivňují jen strukturu vlasů, ale mohou se také podílet na duševní pohodě, přispět ke stabilizaci nálady a dokonce bránit bolesti. Hrají značnou roli v tom, zda se cítíme hladoví nebo sytí, ospalí nebo naopak odpočatí.

S přibývajícím věkem se jejich potřeba v lidském těle snižuje. Malé dítě jich potřebuje zhruba 8,5krát víc než dospělý člověk. Mladý organismus se rozvíjí, a právě k tomu potřebuje protein, jehož základní součástí jsou aminokyseliny.

Proteiny (aminokyseliny) najdeme:

Všechny druhy aminokyselin jsou v potravinách živočišného původu. Obsahují je:

 • mléko a mléčné výrobky
 • ryby
 • vejce
 • libové maso

V potravinách rostlinného původu najdeme pouze některé aminokyseliny. Zaměřit se máme na:

 • obilniny
 • mouku
 • rýži
 • chleba
 • luštěniny (sušené fazole, sójové boby, čočka, cizrna)
 • olejniny (vlašské ořechy, mandle, lískové oříšky)
 • ostatní ovoce a zeleninu

(Autorka spolupracuje s Oxfordskou nadací pro výzkum vlasů)

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků