Hlavní obsah
 

Věčný student preferuje i v téměř 99 letech schody před výtahem

Říká se, že čím je člověk starší, tím hůř se učí nové věci. Toto tvrzení ovšem popírají studenti pražského Centra celoživotního vzdělávání, většina z nich už totiž dávno oslavila devadesátku. Například pan Jaromír Lisý oslaví v příštím týdnu 99 let, aktivně se věnuje studiu hudby, cestuje a udržuje se v kondici.

 
Věčný student preferuje i v téměř 99 letech schody před výtahem

Pan Lisý je doslova prototypem úspěšného stárnutí. My se s ním setkali v pražském centru Domovina, kde společně s dalšími staršími studenty slavili svá životní jubilea.

Kromě samotného studia nás velmi zajímalo, jaký je jejich recept na dožití se vysokého věku v tak skvělé mentální i fyzické kondici.

„Všichni lékaři i ostatní se mě neustále ptají, jak to dělám, a já vždycky říkám, že volím takzvaný nepohodlný život,“ svěřil svůj recept na dlouhověkost bez zdravotních obtíží pan Lisý a vysvětluje pojem nepohodlného života:

„Když si mám zvolit, jestli pojedu výtahem, nebo půjdu pěšky, vždycky jdu pěšky.“

Pan Lisý oslaví devětadevadesáté narozeniny.

Foto: Novinky

Recept na věčné mládí je podle něj sport, hlavně chození, a to za každého počasí. Ve svém úctyhodném věku s úsměvem tvrdí, že nemá čas se ani nudit, prý pořád bojuje s nedostatkem času.

Celý život aktivně také cestoval, ještě v loňském roce navštívil Irán, o kterém nedávno i přednášel v Komunitním centru na Praze 5.

Ten nejlepší recept na dlouhověkost? Studium, jóga a smích

Za věčnou studentku lze považovat i sedmadevadesátiletou Helenu Pechlátovou, která pochází z Poděbrad. Přestože ji nějaké zdravotní obtíže trápí, je i tak stále velmi aktivní a na oslavu narozenin dorazila i přes zákaz lékařů.

„Syn mě vyzvedl a odvezl, pořád bydlím sama, nechci být v nemocnici, ať tam leží ti, co to potřebují,“ směje se paní Helena. Její recept na dlouhověkost je právě smích, zpěv a užívání si života. A samozřejmě sport.

Paní Helena se věnuje józe. Je jí 97 let.

Foto: Novinky

„Od pěti let jsem chodila do Sokola a dvacet let dělám jógu,“ říká.

Centrum celoživotního vzdělávání

Na své studenty jsou patřičně hrdí i organizátoři oslavy z Centra celoživotního vzdělávání.

„Máme dvanáct oborů. Studenti se mohou věnovat studiu hudby, historii umění, architektury nebo trénování paměti. Většinou jsou to obory, které byly jejich koníčky, na něž neměli čas v produktivním věku,“ řekla Novinkám Dana Steinová, zakladatelka první Univerzity třetího věku, Centra pro trénování paměti a řady dalších vzdělávacích a volnočasových programů.

„Někteří dnešní studenti přitom s námi studují již od roku 1987,” dodala Steinová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků