Hlavní obsah
Rakovinu děložního čípku způsobují kmeny sexuálně přenosného papilomaviru. Odborníci zjistili, že stejné kmeny tohoto viru způsobují i vzácnější rakovinu penisu. Vakcína je proto vhodná nejen pro dívky, ale i pro chlapce, ta se ale velmi málo využívá. Foto: Profimedia.cz

Třináctiletým dívkám pojišťovny zaplatí očkování proti rakovině děložního čípku

Od letošního 1. dubna bude z veřejného zdravotního pojištění hrazeno očkování proti lidským papilomavirům (HPV), které mohou za rakovinu děložního čípku. A to pro třináctileté dívky. Těm budou hrazeny všechny tři dávky očkovací látky v případě, že první dávka bude aplikována nejdříve v den dovršení třináctých narozenin a nejpozději den před jejich čtrnáctými narozeninami. Vzhledem k tomu, že dosud se za tři očkovací dávky platí kolem deseti tisíc korun, je to velmi příznivá změna.

Rakovinu děložního čípku způsobují kmeny sexuálně přenosného papilomaviru. Odborníci zjistili, že stejné kmeny tohoto viru způsobují i vzácnější rakovinu penisu. Vakcína je proto vhodná nejen pro dívky, ale i pro chlapce, ta se ale velmi málo využívá. Foto: Profimedia.cz
Třináctiletým dívkám pojišťovny zaplatí očkování proti rakovině děložního čípku

Začátkem letošního roku u nás došlo ke změnám v oblasti úhrady očkovacích látek. Novinkou také je, že od 1. dubna jsou všechna povinná očkování hrazena zdravotními pojišťovnami. Stát bude nadále hradit pouze zvláštní a mimořádná očkování, mezi něž patří například očkování po živelných katastrofách.

Ke změně zákona o veřejném zdravotním pojištění došlo také proto, že Česká republika patří v rámci Evropské unie k zemím s nejvyšším výskytem rakoviny děložního čípku. A čím dál častěji se toto onemocnění vyskytuje u mladších žen a dívek.

Zkušenosti s očkováním proti rakovině děložního čípku v uplynulých letech prokázaly, že jedním z klíčových faktorů je cena vakcíny, která pro řadu rodičů představuje významnou bariéru. Cena za všechny tři dávky očkovací látky se pohybuje kolem 10 000 Kč, jedná se tedy o nejdražší vakcínu v ČR. V posledních dvou letech u nás probíhaly preventivní programy zdravotních pojišťoven, které nabízely svým klientkám HPV vakcínu za mimořádně výhodnou cenu. Statistiky však ukázaly, že ačkoliv po dobu těchto akcí zájem dívek o očkování výrazně stoupl, po jejich ukončení došlo k výraznému poklesu počtu naočkovaných oproti předcházejícím obdobím.

Zavedení hrazeného očkování pro výše uvedenou věkovou skupinu dívek tak jednoznačně přispěje k vyšší proočkovanosti proti lidským papilomavirům a napomůže snížit výskyt rakoviny děložního čípku v Česku.

Proč je stanovena věková skupina pro očkování?

Je nesporné, že očkovací látka vykazuje nejvyšší účinnost před zahájením pohlavního života, kdy se dívky ještě neměly možnost s lidskými papilomaviry setkat, a tudíž jejich organismus může vytvářet vysoké hladiny protilátek. Informace o významu očkování se navíc stane běžnou součástí preventivních prohlídek u praktického dětského lékaře, které dívky absolvují ve třinácti letech. Díky tomu bude zajištěna vysoká informovanost dívek a jejich rodičů o nebezpečí, které představuje HPV infekce, a možnosti ochrany v podobě očkování. Adolescenti navíc v tomto věku neabsolvují žádné další povinné očkování a organismus tak není zatížen jinou očkovací látkou.

O možnosti očkování by se dívky a jejich rodiče měli informovat u praktického dětského lékaře.

Ačkoliv očkování proti rakovině děložního čípku vykazuje nejvyšší procento účinnosti ještě před zahájením pohlavního života, je vhodné, aby prevenci nepodceňovaly ani starší dívky a mladé ženy. I pro ně má vakcína důležitý význam.

Výskyt rakoviny děložního čípku

V Evropě se každoročně vyskytne 60 tisíc nových případů rakoviny děložního čípku a zhruba 30 tisíc žen této nemoci podlehne. V Česku se objeví každý rok rakovina děložního čípku u 1000 žen a téměř 400 žen umírá. V současné době u nás žije s touto diagnózou více než 16 tisíc žen.

V pomyslném žebříčku výskytu rakoviny děložního čípku zaujímáme postavení před většinou vyspělých zemí EU a řadíme se tak spíše na nelichotivou úroveň východoevropských států. Jedním z důvodů je i fakt, že velká část žen u nás stále nedochází na pravidelné preventivní gynekologické prohlídky.

Dívky a ženy se nejčastěji nakazí HPV infekcí mezi 15. a 25. rokem života, přednádorové stavy se diagnostikují již mezi 25. a 35. rokem a rakovina děložního čípku mezi 30. a 60. rokem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků