Hlavní obsah

Očkování proti rakovině děložního čípku může pomoci i starším dívkám

20. 5. 2009, 8:31
Právo, Petr Veselý

Řada žen si myslí, že vakcína proti rakovině děložního čípku nemá smysl u dívek, které už měly pohlavní styk. Jde ale o přehnaně zjednodušující názor.

Foto: Profimedia.cz

Lékaři doporučují očkování proti rakovině děložního čípku již devítiletým dívkám.

Článek

Bývá ideální, pokud dívka dostane vakcínu ještě před tím, než zahájí pohlavní život. Proto lékaři navrhují zahájit očkování už u děvčat, kterým je devět let.

Vakcína stimuluje vznik protilátek proti lidskému papilomaviru. Ten totiž vyvolává nežádoucí změny na sliznici děložního čípku a spouští proces, který prudce zvyšuje riziko, že na čípku vznikne nádor. Organismus očkovaného děvčete mu to nedovolí.

Dívka, která už sexuálně žije, nemusí být infikovaná, ale může

Očkování však pro ni má smysl i tehdy, pokud se už setkala s lidským papilomavirem. Existuje totiž řada kmenů tohoto viru. Vakcína účinkuje proti dvěma, případně čtyřem nejčastějším kmenům, záleží na jejím typu. Pokud se žena nakazila jedním z kmenů, ochrání ji proti druhému nebo dalším třem. Lékaři proto doporučují klientkám očkování až do 26 let.

Ne všechny papilomaviry vyvolávají navíc nádory. Některé způsobí vznik bradavic na pohlavních orgánech. Ty sice infikovanou ženu nezabijí, ale jsou velmi nepříjemné a nejednou obtížně léčitelné. Také jí mohou vážně narušit intimní život. I proto má vakcinace smysl u žen, které už zahájily sexuální život.

Možné i další využití

Řada lékařů předpokládá na základě předběžných výsledků klinických studií s očkováním žen středního věku (pacientek do 45 let), že jim vakcína pomáhá zároveň v tom, aby se lépe vyrovnaly s opakovanou infekcí. O jak významnou pomoc se jedná, o tom se vedou odborné diskuse. Přesnou odpověď dají až závěry klinických studií.

Vakcíny v každém případě existují v tuto chvíli dvě. Jedna účinkuje proti papilomavirům, které nejčastěji odstartují zhoubný nádor na děložním čípku. Druhá působí ještě proti dvěma dalším kmenům viru vyvolávajícím na pohlavním ústrojí zmíněné bradavice. Obě se očkují ve třech dávkách a jejich cena se pohybuje kolem 10 000 Kč.

Reklama

Související články

Předejděte rakovině děložního hrdla

31. 1. 2007, 11:51

Na konci minulého roku se u nás konečně objevila špičková vakcína proti rakovině děložního hrdla. Další bude v průběhu letošního roku. Znamená to,...

Výběr článků